ZSRR czemu nie.................

Tutaj można pisać o wszystkim i o niczym. Jeżeli to, co chcesz napisać nie pasuje do żadnej innej kategorii, właśnie tu powinno się znaleźć.

ZSRR czemu nie.................

Postprzez astic » niedziela, 14 maja 2006, 15:07

Wędrując ostatnio po mieście zobaczyłem osobnika który na ramieniu miał podobną swastykę:
Obrazek
Za wspomnianym osobnikiem szła grupa ludzi powiedzmy w średnim wieku, która komentowała to. Komentarze w stylu „ on wstydu nie ma”, „rasista”, „hitlerowiec” itp., itd..
Nie zdziwiło mnie to są opinie większości ludzi którzy rozumieją co ten znak przedstawia i z czym się bezpośrednio kojarzy. Zastanawia mnie tylko jedno dla czego nie słyszę podobnych komentarzy jeżeli ludzie chodzą z takim czymś na ramieniu bądź na koszulce ??

Obrazek

Związek radziecki z którym ten znak jest kojarzony również mordował, prześladował i szykanował ludzi. W odróżnieniu robili od rzeszy cccp robił to przez 40 lat do dziś nie chcą uznać Katynia za zbrodnie. Skoro na pewno wszyscy to wiemy a przynajmniej większość to dla czego nie wywołuje to w nas podobnych odczuć i tak naprawdę wiele osób ubrało by koszulkę z sierpem i młotem i bez ogródek wyszło w niej między ludzi ??
Avatar użytkownika
astic
Mistrz klawiatury
 
Posty: 330
Dołączył(a): niedziela, 30 sty 2005, 12:50
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu-Gadu: 1821978

Postprzez cushu » niedziela, 14 maja 2006, 15:37

bo w zsrr wymyslili realny socjalizm, co stalo sie poczatkiem najbardziej absurdalnej epoki w dziejach kultury. Poza tym nauczylismy sie smiac z tamtych czasow, powstalo sporo dobrych komedii na temat i tamten okres zostal zapamietany przede wszystkim w postaci kilku tekstow Barei. Hitlerowskie niemcy zas przestaly istniec i nie mogly juz wiecej siac propagandy tlumaczacej ich postepowanie. Poza tym, Zwiazek mordowal wszystkich, ktorzy byli niewygodni dla wladzy, a niemcy chcialy stworzyc idealnego czlowieka, eliminujac wszystko co jego wizerunkowi nie odpowiadalo. Wszystkie totalitaryzmy opieraly sie na smierci, ale trzeba przyznac, ze ten w wersji zachodniej byl wyjatkowo wyrachowany. Powstalo kilka komedii na temet II wojny Swiatowej, ale nie potrafie sobie przypomniec zadnej naprawde dobrej. To chyba ciagle temat tabu, i nie ma sie co dziwic.. jeden czlowiek, jedno marzenie i 11 milionow zabitych
Avatar użytkownika
cushu
Terminator
 
Posty: 763
Dołączył(a): poniedziałek, 2 cze 2003, 12:38

Postprzez astic » niedziela, 14 maja 2006, 15:52

Śmierć jest śmiercią. Nie można chyba dzielić na tych co mordowali c humorem a tych co nie. W obu przypadkach mordowani byli ludzie w mnie bądź bardziej sadystyczny sposób. Co do orła to nie zauważyłem żadnego.
Avatar użytkownika
astic
Mistrz klawiatury
 
Posty: 330
Dołączył(a): niedziela, 30 sty 2005, 12:50
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu-Gadu: 1821978

Postprzez Suzy » niedziela, 14 maja 2006, 16:05

... trzeba wziąć pod uwagę, że bardzo długo Polska była pod wpływem propagandy rosyjskiej, zarówno w szkole jak i w życiu codziennym przez politykę "współpracy" bloku socjalistycznego co miało wpływ na światopoglądy społeczeństwa polskiego które już są niejako ukształtowane... i trudno by ludzie nienawidzili Rosji jak od małego wtłaczano im, że to "nasi bracia", ulice nazywane były nazwiskami dygnitarzy, język rosyjski obowiązywał w szkołach no i te niesamowicie integracyjne i pamiętne pochody np. na 1 maja... do tego żadne państwo nie odważyło się przecież krytykować tak otwarcie i z takim dużym naciskiem zbrodni ZSRR jak zbrodni hitlerowskich... jak cushu dobrze wspomniał faktycznie pewnie łatwiej krytykować jak państwo upadło, niż narażać się silnej gospodarczo Rosji... zresztą do tego Niemcy były w stanie oficjalnej wojny światowej a ZSRR działała po cichu... a światowym organizacjom brak było nawet dowodów na wiele wydarzeń... a to też miało wpływ na ogólnoświatowe podejście do Rosji...

... dodatkowo w wielu miastach akademickich "kult wschodu" jest bardzo rozpowszechniony... liczne wyjazdy, obozy, wycieczki i integracja młodzieży w ramach programów studenckiej wymiany itp ... więc myślę, że to kolejny argument za "wyrozumiałym" podejście młodych ludzi do symboli ZSRR....

Ps. film o II wojnie światowej w konwencji komediowej to np. "życie jest piękne" R. Beninniego ale to chyba jedyny który przychodzi mi na myśl...
Avatar użytkownika
Suzy
Gwiazdor
 
Posty: 1814
Dołączył(a): wtorek, 26 paź 2004, 17:57
Lokalizacja: :: mało istotne ::

Postprzez astic » niedziela, 14 maja 2006, 16:17

Mi przychodzą do głowy jeszcze dwa „Gdzie jest generał” i „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” Tadeusza Chmielewskiego. Jednak sądzę że pomimo wszystko coś tu jest nie tak. Rzesza upadła w jej miejsce powstały dzisiejsze Niemcy które w porównaniu do polski też są potęgą gospodarczą podobnie upadło ZSRR a w jej miejsce powstała dzisiejsza Rosja. Zatem mamy podobne do siebie sytuacje, z oboma krajami prowadzona jest integracja również a głównie przez młodzież. Mimo to swastyka jest czymś nie tolerowanym a przynajmniej w złym smaku młot i sierp to moda lamnie jest to co najmniej dziwne.
Ostatnio edytowano niedziela, 14 maja 2006, 16:21 przez astic, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
astic
Mistrz klawiatury
 
Posty: 330
Dołączył(a): niedziela, 30 sty 2005, 12:50
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu-Gadu: 1821978

Postprzez Suzy » niedziela, 14 maja 2006, 16:21

astic napisał(a):Śmierć jest śmiercią. Nie można chyba dzielić na tych co mordowali c humorem a tych co nie. W obu przypadkach mordowani byli ludzie w mnie bądź bardziej sadystyczny sposób. Co do orła to nie zauważyłem żadnego.


... tu chyba bardziej chodziło o podejście do zbrodni w kulturze po latach niż o mordowanie z humorem... o przedstawienie koszmarów wojny niejako także w propagandowy sposób aby uczulić świat na to co może się stać... przecież dlatego właśnie dopiero po II wojnie światowej a nie wcześniej np. po I wojnie światowej powstało wiele organizacji światowych jak Rada Europy, które jednoczyły państwa, by nie dopuścić już do żadnych wojen ... natomiast ciężej jednak zapanować nad wewnętrznymi działaniami krajów (a ZSRR mordowała po cichu u siebie raczej w przewadze "swoich") .... wystarczy zresztą zobaczyć co dzieje się na Białorusi z opozycyjnymi dziennikarzami i popierającymi opozycję bogatymi biznesmenami... XXI w. i też "gów.." świat robi ...
Avatar użytkownika
Suzy
Gwiazdor
 
Posty: 1814
Dołączył(a): wtorek, 26 paź 2004, 17:57
Lokalizacja: :: mało istotne ::

Postprzez astic » niedziela, 14 maja 2006, 16:38

cushu napisał(a):Poza tym, Zwiazek mordowal wszystkich, ktorzy byli niewygodni dla wladzy, a niemcy chcialy stworzyc idealnego czlowieka, eliminujac wszystko co jego wizerunkowi nie odpowiadalo.


Rosjanie też chcieli stworzyć idealnego człowieka chodź w innym sensie. Człowiek idealny według władz ZSRR to człowiek gotowy poświęcić wszystko dla dobra ogółu i wierzącego tylko w jedyny i słuszny ustrój.

Suzy napisał(a):a ZSRR mordowała po cichu u siebie raczej w przewadze "swoich"


Rzesza z tego co wiem nie mordowała tylko polaków ,,swoich” również ale prze de wszystkim ludy słowiańskie [/quote]
Ostatnio edytowano niedziela, 14 maja 2006, 16:39 przez astic, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
astic
Mistrz klawiatury
 
Posty: 330
Dołączył(a): niedziela, 30 sty 2005, 12:50
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu-Gadu: 1821978

Postprzez Mario » niedziela, 14 maja 2006, 16:39

W sumie to słuszne wnioski wyciągasz astic.
Niezależnie czy ktoś był "socjalistą narodowym" (faszystą) czy też "socjalistą międzynarodowym" (komunistą) obaj byli wielkimi zbrodniarzami. Fakty są takie, że zbrodnie tych międzynarodowych, jakoś stara się wybielać. To raczej zasługa rządzących nadal w wielu krajach tzw "socjalistów demokratycznych", dla których narodowość ofair wojny (a często też i oprawców) ma znaczenie.

Noszenie na własnej piersi postaci Hitlera, Che lub Lenina świadczy o elementarnej nieznajomości historii. Mam nadzieję że to tylko przejściowa moda, która im szybciej minie tym lepiej

Obrazek
Avatar użytkownika
Mario
Dyskutant
 
Posty: 157
Dołączył(a): czwartek, 6 sty 2005, 00:12
Lokalizacja: stąd

Postprzez cushu » niedziela, 14 maja 2006, 17:26

astic napisał(a):Rosjanie też chcieli stworzyć idealnego człowieka chodź w innym sensie. Człowiek idealny według władz ZSRR to człowiek gotowy poświęcić wszystko dla dobra ogółu i wierzącego tylko w jedyny i słuszny ustrój.

nie tyle wierzacego w jedyny sluszny ustroj, ale raczej wierzacego w jedyna sluszna idee..
a tak z innej beczki, to co zlego jest w idei czlowieka gotowego poswiecic sie dla dobra ogolu?
Avatar użytkownika
cushu
Terminator
 
Posty: 763
Dołączył(a): poniedziałek, 2 cze 2003, 12:38

Postprzez astic » niedziela, 14 maja 2006, 17:30

cushu napisał(a):
astic napisał(a):Rosjanie też chcieli stworzyć idealnego człowieka chodź w innym sensie. Człowiek idealny według władz ZSRR to człowiek gotowy poświęcić wszystko dla dobra ogółu i wierzącego tylko w jedyny i słuszny ustrój.

nie tyle wierzacego w jedyny sluszny ustroj, ale raczej wierzacego w jedyna sluszna idee..
a tak z innej beczki, to co zlego jest w idei czlowieka gotowego poswiecic sie dla dobra ogolu?


Samo w sobie pewnie nic. Nie zapominaj jednak że akurat ta idea mówiła o całkowitej równości i braku klas. Była to idea utopijna a pomimo tego dalej chciano w nią brnąć a każda próba uporu i przeciwstawienia była natychmiast tępiona w zarodku.
Avatar użytkownika
astic
Mistrz klawiatury
 
Posty: 330
Dołączył(a): niedziela, 30 sty 2005, 12:50
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu-Gadu: 1821978

Postprzez Roman » niedziela, 14 maja 2006, 17:39

Narodowy Socjalizm wychodził z założenia, że celem walki, działania jest stworzenie nowego człowieka, człowieka germańskiego i stworzenie dla niego lebensraum - przestrzeni życiowej.
Narodowy socjalizm był wymierzony w Polaków jako ubermenschów
Zatem nic dziwnego, że u nas nie ma dość sympatii dla systemu, który usprawiedliwiał ludobójstwo, dla dobra jednego narodu

Co innego komunizm. Tu walczono o "sprawiedliwość społeczną", "z ubóstwem", "wyzyskiem". Właściwie to szlachetne ideały, któż nie jest przeciw niesprawiedliwości, nędzy, wyzyskowi. A że środki wykorzystywane w tej walce były bandyckie, to już wydaje się być szczegółem.

Zatem ideały "Che" wydają się szlachetniejsze niż te od swastyki

dalej
III Rzesza przeszła do historii. Nie istnieje na świecie żaden skansen narodowego socjalizmu. Powstało wiele filmow, książek obnażających zło systemu nazistowskiego, a także ośmieszających. Mamy u nas świadectwa zbrodni w postaci na przykład muzeum w Auschwitz.
A komunizm nadal w różnych formach istnieje. I jakoś przechodzimy nad tym do porządku dziennego. Nadal nie mamy świadomości zbrodniczości systemu czerwonej gwiazdy (kto normalny wie, gdzie jest Kołyma?). System komunistyczny opierał swoją propagandę na walce z hitleryzmem (do dziś w Rosji tożsamość narodowa się na tym opiera). Dlatego łatwiej nam widzieć "złego nazistę" niż "podłego komucha".
A Polska była przez 45 lat pod naciskiem komunistycznej propagandy.

U nas jest sentyment do komunizmu (zwłaszcza gierkowskiego),
Istnieje moda na takiego "che", na sierp i młot

Poza tym mi się wydaje, że ludzie utożsamiający się ze znakiem swastyki częściej dopuszczają się agresji - czynów, które są potępiane; niżli ci neo-rewolucjoniści w koszulkach z "che" Guevarą made in china
Avatar użytkownika
Roman
Mieszka tu
 
Posty: 944
Dołączył(a): niedziela, 31 paź 2004, 21:39
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postprzez astic » niedziela, 14 maja 2006, 17:46

Roman napisał(a):III Rzesza przeszła do historii. Nie istnieje na świecie żaden skansen narodowego socjalizmu. Powstało wiele filmow, książek obnażających zło systemu nazistowskiego, a także ośmieszających. Mamy u nas świadectwa zbrodni w postaci na przykład muzeum w Auschwitz.
A komunizm nadal w różnych formach istnieje.


Skansen może nie ale szereg organizacji skupiających ludzi którzy dalej wyznają ten „kult”.
Skoro mówisz o Auschwitz ja dopowiem Katyń !!
Avatar użytkownika
astic
Mistrz klawiatury
 
Posty: 330
Dołączył(a): niedziela, 30 sty 2005, 12:50
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu-Gadu: 1821978

Postprzez qrczak » niedziela, 14 maja 2006, 21:36

Narodowy socjalizm był wymierzony w Polaków jako ubermenschów


Sorry, ale coś mi z tym "ubermenschem" nie pasuje.
Avatar użytkownika
qrczak
Gwiazdor
 
Posty: 1510
Dołączył(a): sobota, 10 sty 2004, 19:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postprzez Roman » niedziela, 14 maja 2006, 22:43

qrczak napisał(a):
Narodowy socjalizm był wymierzony w Polaków jako ubermenschów


Sorry, ale coś mi z tym "ubermenschem" nie pasuje.


cholera, miało być untermenschem ;/
Avatar użytkownika
Roman
Mieszka tu
 
Posty: 944
Dołączył(a): niedziela, 31 paź 2004, 21:39
Lokalizacja: Kołobrzeg

Następna strona

Powrót do :: hydepark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron