Zmiana w licencji OEM

Tutaj rozmawiamy na tematy dotyczące oprogramowania komputerowego... (Linux, FreeBSD, Windows itp.)

Zmiana w licencji OEM

Postprzez marek » piątek, 24 lut 2006, 19:37

Microsoft zmienił niedawno zapis w licencji OEM mówiący o wymianie płyty głównej komputera:

An upgrade of the motherboard is considered to result in a "new personal computer" to which Microsoft(R) OEM operating system software cannot be transferred from another computer. If the motherboard is upgraded or replaced for reasons other than a defect, then a new computer has been created and the license of new operating system software is required.

Krótko mówiąc, według Microsoftu kupując nową płytę główną, kupujesz nowy komputer, a tym samym musisz nabyć nową licencję systemu operacyjnego Windows.

http://download.microsoft.com/download/ ... SLicQA.doc
Avatar użytkownika
marek
V.I.P
 
Posty: 410
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 18:01
Lokalizacja: sda6

Postprzez cichy » piątek, 24 lut 2006, 19:39

choreeeeeeeeeee, zupelnie bezsensu :shock: ;/
Avatar użytkownika
cichy
Rycerz forum
 
Posty: 1115
Dołączył(a): poniedziałek, 2 cze 2003, 12:01
Lokalizacja: nibylandia
Gadu-Gadu: 2025499

Postprzez Demurrer » piątek, 24 lut 2006, 20:20

Czy ktoś się kiedyś zastanawiał nad skutecznością tych pogrzanych umów licencyjnych na gruncie prawa polskiego? Spotkałeś się może z takim poglądem joshua?
Avatar użytkownika
Demurrer
Gwiazdor
 
Posty: 1553
Dołączył(a): środa, 8 lut 2006, 21:23
Lokalizacja: Bydzia

Postprzez marek » piątek, 24 lut 2006, 20:45

Nawet BSA pomija rynek home. Wygląda to tak że, moim zdaniem, 90% systemów operacyjnych i tyle samo gier i aplikacji zainstalowanych na domowych komputerach to nielegalne kopie. Często biora w tym udział sklepy komputerowe, które instlują klientom oprogramowanie, pomagają krewni i znajomi. A prawem nikt się nei przejmuje. Czasami kupi ktoś legalny system operacyjny ale liczyłbym ich na palcach jednej ręki. http://www.bsa.org/poland
Avatar użytkownika
marek
V.I.P
 
Posty: 410
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 18:01
Lokalizacja: sda6

Postprzez Demurrer » piątek, 24 lut 2006, 21:09

joshua napisał(a):Nawet BSA pomija rynek home. Wygląda to tak że, moim zdaniem, 90% systemów operacyjnych i tyle samo gier i aplikacji zainstalowanych na domowych komputerach to nielegalne kopie. Często biora w tym udział sklepy komputerowe, które instlują klientom oprogramowanie, pomagają krewni i znajomi. A prawem nikt się nei przejmuje. Czasami kupi ktoś legalny system operacyjny ale liczyłbym ich na palcach jednej ręki. http://www.bsa.org/poland


Chyba się to jednak zmienia ostatnio.
W każdym razie, jeżeli tak mieszają w tych licencjach to wcale nie zachęcają.
Jeśli zmienię płytę główną, to nagle stanę się piratem mimo, że kupiłem moją Windę w sklepie?
Avatar użytkownika
Demurrer
Gwiazdor
 
Posty: 1553
Dołączył(a): środa, 8 lut 2006, 21:23
Lokalizacja: Bydzia

Postprzez marek » piątek, 24 lut 2006, 21:35

Demurrer napisał(a):Chyba się to jednak zmienia ostatnio.
W każdym razie, jeżeli tak mieszają w tych licencjach to wcale nie zachęcają.
Jeśli zmienię płytę główną, to nagle stanę się piratem mimo, że kupiłem moją Windę w sklepie?
zrób sondaż w ankietach

1. czy masz legalny system operacyjny
2. opisowa, ile i jakich aplikalcji posiadasz legalnie, poza aplikacjami freeware i wolnymi od opłat do użytku domowego

jeżeli kupiłeś wersję BOX systemu operacyjnego to możesz ją sobie zainstalować na czymkolwiek, ale zapewne posiadasz (a właśnie, posiadasz?) wersję OEM, bo sporo tańsza i przypisana do sprzętu z którym ją kupiłeś.
Avatar użytkownika
marek
V.I.P
 
Posty: 410
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 18:01
Lokalizacja: sda6

Postprzez Demurrer » piątek, 24 lut 2006, 21:37

joshua napisał(a):
jeżeli kupiłeś wersję BOX systemu operacyjnego to możesz ją sobie zainstalować na czymkolwiek, ale zapewne posiadasz (a właśnie, posiadasz?) wersję OEM, bo sporo tańsza i przypisana do sprzętu z którym ją kupiłeś.


Wiadomo, że OEM, z myszą kupiłem.
Avatar użytkownika
Demurrer
Gwiazdor
 
Posty: 1553
Dołączył(a): środa, 8 lut 2006, 21:23
Lokalizacja: Bydzia

Postprzez marek » piątek, 24 lut 2006, 21:41

Demurrer napisał(a):Wiadomo, że OEM, z myszą kupiłem.
nie musisz odpowiadać, co jeszcze masz legalnego w komputerze prywatnym, pomiń freeware

[ Dodano: 2006-02-24, 21:43 ]
z myszka to ty pirata zalegalizowałeś, albo przeinstalowałeś (przypuszczenie, nie zarzut)
Avatar użytkownika
marek
V.I.P
 
Posty: 410
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 18:01
Lokalizacja: sda6

Postprzez Demurrer » piątek, 24 lut 2006, 21:46

joshua napisał(a):
Demurrer napisał(a):Wiadomo, że OEM, z myszą kupiłem.
nie musisz odpowiadać, co jeszcze masz legalnego w komputerze prywatnym, pomiń freeware

[ Dodano: 2006-02-24, 21:43 ]
z myszka to ty pirata zalegalizowałeś, albo przeinstalowałeś (przypuszczenie, nie zarzut)


Skąd takie wnioski?
Avatar użytkownika
Demurrer
Gwiazdor
 
Posty: 1553
Dołączył(a): środa, 8 lut 2006, 21:23
Lokalizacja: Bydzia

Postprzez marek » piątek, 24 lut 2006, 21:50

bo kupując go z myszką (powszechna praktyka sprzedawców na sprzedaż oprogramowania OEM) miałeś już komputer, inaczej napisałbyś że kupiłeś go z całym zestawem. Całe to gadanie o płytach głównych, zmiany w licencji mają na celu wyeliminowanie z rynku dorabianych na siłę cech legalności. M$ walczy o swoje.
Avatar użytkownika
marek
V.I.P
 
Posty: 410
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 18:01
Lokalizacja: sda6

Postprzez Demurrer » piątek, 24 lut 2006, 21:56

joshua napisał(a):bo kupując go z myszką (powszechna praktyka sprzedawców na sprzedaż oprogramowania OEM) miałeś już komputer, inaczej napisałbyś że kupiłeś go z całym zestawem. Całe to gadanie o płytach głównych, zmiany w licencji mają na celu wyeliminowanie z rynku dorabianych na siłę cech legalności. M$ walczy o swoje.


Kupiłem w Empiku jakiś rok temu. Zapakowane to było z myszą w środku przez MS.
Wówczas warunkiem nabycia wersji OEM było nabycie łącznią z nią elementu komputera bez którego nie da się go uruchomić.

Ponadto trochę dramatyzujesz. Czym innym jest nielegalne kopiowanie oprogramowania, czy też takiego kupowanie, a czym innym jest ewentualnie naruszanie jakiś elementów umowy licencyjnej.
Avatar użytkownika
Demurrer
Gwiazdor
 
Posty: 1553
Dołączył(a): środa, 8 lut 2006, 21:23
Lokalizacja: Bydzia

Postprzez marek » piątek, 24 lut 2006, 22:08

Jeżeli tylko sprawi ci to przyjemność - rozdzieram szaty ... Skopiowałem tekst z sieci, nie oceniałem go, nie komentowałem, potraktowałem jako czystą informację. To ciebie a nie mnie zaczęły interesować aspekty prawne i wpływ na społeczeństwo. Ty pytałeś o jakieś opracowania. Tak naprawdę ta informacja nie ma żadnego znaczenia dla użytkownika domowego. Faktem jest że rynek domowy w Polsce funkcjonuje na nielegalnym oprogramowaniu.

Zastanawiałeś się kiedyś że, samochód lub telefon komórkowy kradnie się a program komputerowy: załatwia, organizuje, ściąga, przegrywa, zdobywa. Mało tego, jest to powód do dumy.

Czy ja dramatyzuję? Nie ocenam własnej postawy. Wiem że wydałem sporo tysięcy zarobionych przeze mnei złotówek na software a i tak nie stać mnie na to, na co miałbym ochotę. Prowadziłem przez kilka lat działalność gospodarczą związaną z IT i śmiem twierdzić, ze trochę znam ten rynek.
Avatar użytkownika
marek
V.I.P
 
Posty: 410
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 18:01
Lokalizacja: sda6

Postprzez Demurrer » piątek, 24 lut 2006, 22:15

Nie twierdzę, że dramatyzujesz zakładać ten temat, bo to bardzo ciekawe.

Uważam jedynie, że popadasz w skrajność twierdząc, że jak poszedłem do sklepu i kupiłem za jakieś 500 zł program zapakowany przez Microsoft , z włożoną tam mychą przez ten sam MS, to jestem i tak piratem, który kupuje na ryneczku za 20 nielegalną kopię.
Avatar użytkownika
Demurrer
Gwiazdor
 
Posty: 1553
Dołączył(a): środa, 8 lut 2006, 21:23
Lokalizacja: Bydzia

Postprzez marek » piątek, 24 lut 2006, 22:24

HO!HO! HO!HO!
z myszka to ty pirata zalegalizowałeś, albo przeinstalowałeś (przypuszczenie, nie zarzut)
po prostu odniosłem się do praktyki kupowania Windowsa po jakimś tam czasie używania wersji "z lekka poprawionej". Mało tego, uważam że postąpiłeś dobrze dla samego siebie.

[ Dodano: 2006-02-24, 22:48 ]
http://forum.tkk.pl/engine/viewtopic.php?t=13504
http://forum.tkk.pl/engine/viewtopic.php?t=13505
poczekamy kilka dni na jakieś dane?
Zapraszam Wszystkich do głosowania, pomozecie nam kontunuować rozmowę z Demurrerem
Avatar użytkownika
marek
V.I.P
 
Posty: 410
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 18:01
Lokalizacja: sda6

Re: Zmiana w licencji OEM

Postprzez Karol » sobota, 25 lut 2006, 03:07

joshua napisał(a):Microsoft zmienił niedawno zapis w licencji OEM mówiący o wymianie płyty głównej komputera:

Krótko mówiąc, według Microsoftu kupując nową płytę główną, kupujesz nowy komputer, a tym samym musisz nabyć nową licencję systemu operacyjnego Windows.

http://download.microsoft.com/download/ ... SLicQA.doc


Odnoszę wrażenie że w pewnych środowiskach jedynie spowoduje to wzrost ilości nielegalnych kopii systemu... aż tak duży nacisk na zysk z racji zmian konfiguracji sprzętowej, zapewne obróci sie to przeciwko nim... potwierdzają się słowa "planeta microsoft"...

cheers
Avatar użytkownika
Karol
Ważniak
 
Posty: 205
Dołączył(a): poniedziałek, 2 cze 2003, 12:49
Lokalizacja: /dev/tty1

Następna strona

Powrót do :: software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość