PRAWO DO ZWROTU PONIESIONYCH WYDATKÓW ORAZ DO USPRAWIEDLIWIENIA NIEOBECNOŚCI W PRACY
Świadek ma prawo do otrzymania zwrotu wydatków poniesionych z powodu stawienia się na wezwanie sądu, a więc np. zwrotu wartości biletu na dojazd i powrót do miejsca zamieszkania oraz zwrotu utraconego zarobku, z tym, że wynagrodzenie za utracony zarobek przyznaje się świadkowi w wysokości jego przeciętnego dziennego zarobku, jednak nie więcej niż 30 zł.
Bardzo ważne jest więc zachowanie biletów czy innych tego typu dokumentów podróży. Sąd przyzna nam zwrot wydatków (względnie najtańszym, dostępnym środkiem komunikacji publicznej), jeśli zażądamy tego na rozprawie, nie później jednak niż nazajutrz po rozprawie.
Jeżeli stawiłeś się w sądzie, to masz także prawo do usprawiedliwienia nieobecności w pracy. W tym celu, po zwolnieniu Cię przez sąd, powinieneś zwrócić się do sekretariatu sądu, gdzie otrzymasz zaświadczenie, polegające z reguły na sporządzeniu przez protokolanta informacji na wezwaniu - że w oznaczonym dniu stawiłeś się w sądzie.