do drugiego punktu dodam jeszcze, ze ramka potrafi sprawic, ze zdjecie nabierze sily. praca nieopawiona nie oddzialywuje na widza tak jak na przyklad paspartu (szeroka ramka). musisz dobrze dobrac rozmiar i barwe. kwestia wyrobienia sie. najlepiej w ogole nie zmieniac koloru ramki tylko pracowac w skali szarosci (ale bywaja zdjecia, ktore lepiej wygladaja z kolorowa). czyli kombinowac w tonach od bialego przez szarosci do czarnego. przy publikacji w internecie najlepiej sprawuja sie cienke ramki, ktore odgradzaja zdjecie od tla. zalozmy, ze masz biale niebo i biale tlo na stronie. stosujesz cienka czarna ramke zebysmy wiedzieli gdzie zdjecie sie konczy. w przypadku czarnego tla stosujesz cienka biala ramke (bardzo podstawowa zasada wydaje mi sie). i popieram Satha, nalezy omijac 'barokowe' ramki. wszelkie efekty specjalne niepotrzebnie odwracaja uwage od zdjecia. probuj, publikuj.. ludzi Ci beda pisac co o tym mysla, a Ty bedziesz sie przez to uczyl
co do zdjec: dwa ostatnie mi sie podobaja najbardziej. przedostatnie szczegolnie

