Głośniki a foobar2000.

Tutaj rozmawiamy na tematy dotyczące oprogramowania komputerowego... (Linux, FreeBSD, Windows itp.)

Postprzez r00t » poniedziałek, 20 mar 2006, 20:00

w skład instalacji foobara wchodzi wtyczka "Convert stereo to 4 channels" ...załaduj ją w menadżerze wtyczek DSP... powinno pomóc... System w panelu sterowania powinien mieć ustawione głośniki 5+1.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 20 mar 2006, 20:05 przez r00t, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
r00t
Administrator
 
Posty: 1115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2003, 08:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postprzez j0shu4 » poniedziałek, 20 mar 2006, 21:19

Offtop
co nie zmienia faktu ze granie stereo na 4 glosnikach jest kompletnym bezsensem
Avatar użytkownika
j0shu4
Moderator
 
Posty: 1559
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 21:54
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postprzez r00t » poniedziałek, 20 mar 2006, 22:18

...a niby dlaczego? ... jeżeli mam fizycznie 4 głośniki i 4 tory a sygnał mam 2 kanałowy to chyba lepiej żeby grały 4 głośniki zamiast 2... dla mnie to logiczne i sensowne... jak widać dla programistów foobara też, jeżeli stworzyli taką wtyczkę...
Avatar użytkownika
r00t
Administrator
 
Posty: 1115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2003, 08:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postprzez cichy » poniedziałek, 20 mar 2006, 22:23

Avatar użytkownika
cichy
Rycerz forum
 
Posty: 1115
Dołączył(a): poniedziałek, 2 cze 2003, 12:01
Lokalizacja: nibylandia
Gadu-Gadu: 2025499

Postprzez Bruno » poniedziałek, 20 mar 2006, 22:39

r00t napisał(a):...a niby dlaczego? ... jeżeli mam fizycznie 4 głośniki i 4 tory a sygnał mam 2 kanałowy to chyba lepiej żeby grały 4 głośniki zamiast 2... dla mnie to logiczne i sensowne... jak widać dla programistów foobara też, jeżeli stworzyli taką wtyczkę...

I uwazasz, ze muzyke przygotowana jako stereo, odsluchasz rownie dobrze na 4 glosnikach?? Z tymi samymi efektami??
Avatar użytkownika
Bruno
Rycerz forum
 
Posty: 1034
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 11:13
Lokalizacja: K-g
Gadu-Gadu: 0

Postprzez r00t » wtorek, 21 mar 2006, 00:41

Bruno napisał(a):I uwazasz, ze muzyke przygotowana jako stereo, odsluchasz rownie dobrze na 4 glosnikach?? Z tymi samymi efektami??


... nie twierdzę że jakaś wtyczka DSP zrobi czary mary i będziemy mieli ze stereo prawdziwą kwadrofonię... chodzi tylko o to żeby grały więcej niż dwa głośniki... jeżeli fizycznie są obecne a dysponujemy sygnałem stereo... tego chciał autor tematu i tego chcieli autorzy wtyczki do foobara i ja uważam że to nie jest głupie... ani pozbawione sensu...

a muzykę przygotowaną jako stereo odsłucham na 4 głośnikach jako stereo... i właśnie o to chodzi.
Avatar użytkownika
r00t
Administrator
 
Posty: 1115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2003, 08:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postprzez j0shu4 » wtorek, 21 mar 2006, 07:59

r00t napisał(a):
Bruno napisał(a):I uwazasz, ze muzyke przygotowana jako stereo, odsluchasz rownie dobrze na 4 glosnikach?? Z tymi samymi efektami??


... nie twierdzę że jakaś wtyczka DSP zrobi czary mary i będziemy mieli ze stereo prawdziwą kwadrofonię... chodzi tylko o to żeby grały więcej niż dwa głośniki... jeżeli fizycznie są obecne a dysponujemy sygnałem stereo... tego chciał autor tematu i tego chcieli autorzy wtyczki do foobara i ja uważam że to nie jest głupie... ani pozbawione sensu...

a muzykę przygotowaną jako stereo odsłucham na 4 głośnikach jako stereo... i właśnie o to chodzi.

sorry ale stereo to 2 kanały koniec i kropka
kodowanie stereo wymyslono nie po to zeby odpalac to na 4 glosnikach bo i po co
do tego stworzono dolby surround i dts
inna sprawa jezeli dzielisz pasmo czestotliwosci na klocki czyli np. dwa napedzasz jako typowe glosniki basowe z odcieciem a dwa jako satelity srednio lub wysokotonowe
tak jak np. robi sie przy systemach naglasniajacych z ta roznica ze kazda para ma swoja koncowke mocy
temat stereo i pol psychoakustycznych kiedys swietnie opisal Bolesław Urbański w ksiazce Elektroakustyka w pytaniach i odpowiedziach. na zyczenie chetnie udostepnie
pisze to bo dotknelismy niezwykle ciekawego tematu a nie jako offtop
ps. mozna sobie wlaczyc tez np. dolby prologic i nie kombinowac z niczym
tylko po co zmieniac cos co juz ktos kiedys wymyslil w jakims celu ?
Avatar użytkownika
j0shu4
Moderator
 
Posty: 1559
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 21:54
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postprzez Bruno » wtorek, 21 mar 2006, 09:03

r00t napisał(a):
a muzykę przygotowaną jako stereo odsłucham na 4 głośnikach jako stereo... i właśnie o to chodzi.


Tylko, ze w takim wypadku zepsujesz wiele z efektu jaki przygotowal czlowiek nagrywajacy plyte.
Avatar użytkownika
Bruno
Rycerz forum
 
Posty: 1034
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 11:13
Lokalizacja: K-g
Gadu-Gadu: 0

Postprzez r00t » wtorek, 21 mar 2006, 13:40

...ale niektórzy lubią komplikować sobie życie :)

stereo to nie "kodowanie" tylko zapis dźwięku mający na celu upodobnienie do naszego układu słuchowego... my mamy dwa kanały to pomyślano że fajnie będzie zapisać coś w dwóch kanałach... ... te dwa kanały mogę sobie grać na parzystej liczbie głośników i zawsze to będzie stereo dwukanałowe... dwa głośniki na lewo dwa na prawo... i niczego nie popsuje...

po raz kolejny napiszę - jak nie dysponujemy sygnałem dts czy dolby prologic (dopiero tutaj możemy mówić o kodowaniu) a mamy dodatkowo wolne głośniki to możemy je sobie zapełnić dźwiękiem żeby nie stały głuche..... co wy mi chcecie udowodnić? ... że takie działanie jest bez sensu? ... już napisałem że moim zdaniem nie jest... i jak widać autorzy software mają podobne podejście... niektórzy poszli dalej... stąd np Dolby Surround PRO-LOGIC II który z 2 kanałów (stereo) potrafi wyczarować 5 kanałów... i też są takie wtyczki softwarowe... więc?

zresztą idąc dalej w tych "rozważaniach" stereofonia wcale nie oznacza zapisu i odczytu dwukanałowego jak to się zwykło uważać... stereofonia dwukanałowa, kwadrofonia i wprowdzone w latach 90-tych systemy wielokanałowe należą do grona systemów stereofonicznych! ...a dlaczego? ano dlatego że mają udawać przestrzeń... a jak już czytamy mądre książki to na pewno nie jest wam obcy termin "systemy stereofonii wielokanałowej" ....
Avatar użytkownika
r00t
Administrator
 
Posty: 1115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2003, 08:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postprzez j0shu4 » wtorek, 21 mar 2006, 14:27

r00t napisał(a):...ale niektórzy lubią komplikować sobie życie :)

stereo to nie "kodowanie" tylko zapis dźwięku mający na celu upodobnienie do naszego układu słuchowego... my mamy dwa kanały to pomyślano że fajnie będzie zapisać coś w dwóch kanałach... ... te dwa kanały mogę sobie grać na parzystej liczbie głośników i zawsze to będzie stereo dwukanałowe... dwa głośniki na lewo dwa na prawo... i niczego nie popsuje...

po raz kolejny napiszę - jak nie dysponujemy sygnałem dts czy dolby prologic (dopiero tutaj możemy mówić o kodowaniu) a mamy dodatkowo wolne głośniki to możemy je sobie zapełnić dźwiękiem żeby nie stały głuche..... co wy mi chcecie udowodnić? ... że takie działanie jest bez sensu? ... już napisałem że moim zdaniem nie jest... i jak widać autorzy software mają podobne podejście... niektórzy poszli dalej... stąd np Dolby Surround PRO-LOGIC II który z 2 kanałów (stereo) potrafi wyczarować 5 kanałów... i też są takie wtyczki softwarowe... więc?

zresztą idąc dalej w tych "rozważaniach" stereofonia wcale nie oznacza zapisu i odczytu dwukanałowego jak to się zwykło uważać... stereofonia dwukanałowa, kwadrofonia i wprowdzone w latach 90-tych systemy wielokanałowe należą do grona systemów stereofonicznych! ...a dlaczego? ano dlatego że mają udawać przestrzeń... a jak już czytamy mądre książki to na pewno nie jest wam obcy termin "systemy stereofonii wielokanałowej" ....

to co opisales jest niczym innym jak tylko powieleniem 2 istniejacych kanalow
magia działania dolby surround prologic to tylko odseparowanie widma wokalnego w tor glosnika centralnego itd , taka sama zasada jak przerabianie piosenek z vocalem na karaoke
podstawa budowy toru fonii jest stereofonia oparta na 2 kanalach
kwadrofonia jest zwielokrotnieniem tychze kanalow
punktem wyjscia dla stereofonii wielokanalowej jest dokladnie stereofonia dwukanalowa
przekazujaca pierwszy zapis przestrzennego pzrekazywania dzwieku (czy.polozenia jego zrodel)
Avatar użytkownika
j0shu4
Moderator
 
Posty: 1559
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 21:54
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postprzez r00t » wtorek, 21 mar 2006, 14:55

j0shu4 napisał(a):...magia działania dolby surround prologic to tylko odseparowanie widma wokalnego w tor glosnika centralnego itd , taka sama zasada jak przerabianie piosenek z vocalem na karaoke
podstawa budowy toru fonii jest stereofonia oparta na 2 kanalach


:) bardzo upraszczasz... oj bardzo.... przy tym to nie ma nic wspólnego z prawdą...

zapraszam na http://www.dolby.com/ i odsyłam do pdf-ów których tam trochę jest,... dla inżynierów i dla zwykłych zjadaczy muzyki...

żeby w pełni pobawić się Dolby Pro Logic II trzeba sygnał odpowiednio spreparować koderem który jest dość złożonym urządzeniem... urządzenie to podczas produkcji dźwięk 5.1 pakuje sprytnie w dwa kanały... i nie ma to nic wspólnego z "odseparowaniem widma wokalnego w tor glosnika centralnego itd" (cokolwiek to znaczy) :)
Avatar użytkownika
r00t
Administrator
 
Posty: 1115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2003, 08:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postprzez j0shu4 » wtorek, 21 mar 2006, 15:03

powiedz mi wlaczales kiedys plyte stereo na zestawie 5.1 z wlaczonym prologic ?
wlacz posluchaj , sprawdz co w ktorym glosniku gra i sprobuj je poodlaczac po kolei
zrozumiesz o czym mowie
piszesz mi ze pakuje 5.1 do 2 kanalow przestrzennych sorry ale pisalem o czyms zupelnie odwrotnym 2 > 5.1
jedyny sposob zeby to zrobic to separacja poszczegolnych widm, w ten sam sposob moge ci przerobic kazda plyte audio 2.0 do 5.1 efekt jest zaskakujacy ale zludny
mam kilka takich plyt moge ci pozyczyc:)
w jakims celu ktos wymylil np. SACD i pochodne co?

ps. napisze to prosciej skad sie bierze dzwiek w subwoferze ? ano z zastosowania sprytnego filtru dolnoprzepustowego, pozniej w subie dostosowujesz sobie tylko zakres czestotliwosci na jakiej ma pracowac w zaleznosci od wlasciwosci twojego ucha . prologic robi z 2.0 5.1 dokladnie to samo , zludzenie psychoakustyczne rozbijajace charakterystyczne pasma dla np. glosu lub gitary na kanaly czyli nic innego jak bardziej skompikowana analiza widmowa
dzieki temu masz efekt przestrzennosci dzwieku czyli. np w glosniku centralnym pojawia sie glos i czesc przesluchow w innych inne skladowe dzwieku
Avatar użytkownika
j0shu4
Moderator
 
Posty: 1559
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 21:54
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postprzez r00t » wtorek, 21 mar 2006, 16:47

... dobra ja kończę tą dyskusję... bo odbiegła od tematu... przeglądając pdfy na stronie dolby lab. dowiedziałem się że dolby (wszystkie wersje) to trochę więcej niż analiza widma i granie jakiegoś tam pasma w różnych głośnikach...

wracając do tematu nie uważam żeby odgrywanie dwukanałowego stereo w 4 głośnikach było bezsensem... żeby uzyskać prawdziwe efekty 5.1 sygnał stereo musi być wcześniej potraktowany koderem dolby prologic... jeżeli nie jest będzie to zwykła stereofonia odgrywana przez większą ilość głośników... i jeżeli na takim sygnale włączy się jakieś dekodery to moim zdaniem traci on na jakości... a jeżeli zostawi się go nietkniętego będzie wszystko okej.... nawet na więcej niż dwóch głośnikach...
Avatar użytkownika
r00t
Administrator
 
Posty: 1115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2003, 08:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Następna strona

Powrót do :: software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości