Jak zainstalować dwa systemy obok siebie?

Tutaj rozmawiamy na tematy dotyczące oprogramowania komputerowego... (Linux, FreeBSD, Windows itp.)

Postprzez r00t » niedziela, 12 mar 2006, 22:56

0wn4g3 napisał(a):W kwestii stabilności tej "nakładki na DOSa" można śmiało polemizować. Przy ściśle określonych wymaganiach, minimalnej znajomości zagadnień przy konfiguracji powłoki, W98 bije na głowę zasobożernego WXP.

Basketman na początku topicu nie napisał do czego mu jest system potrzebny.

Ja tylko twierdzę, że jest gros specjalistycznych programów, które chodzą o niebo lepiej na W98 niż na XP. Taka niestety jest prawda :D


... z komputerami mam do czynienia grubo ponad 10 lat... windowsa znam od wersji 95... w98 znam "na wylot" bo spędziłem nie jedną noc na eksperymentach i instalowaniu go od nowa gdy coś zepsułem... ... i nie zgadzam się z tobą... w98 jest gorszy na całej linii od wxp, czy 2000 i doskonale o tym wiesz tylko po prostu uprawiasz demagogię... no ale takie twoje prawo... nie wierzysz... zainstaluj 98 na jakimś P4 z PCI express - powodzenia... Wxp wcale nie jest zasobożerny... działa bez problemu już na P2 450 MHz + 256 MB RAM - oczywiście z wyłączonymi wizualnymi wodotryskami...

a Basketmanowi radzę pożegnanie poczciwego 98 bo już czas... za kilka miesięcy pojawi nowy windows... na którego wszyscy będą psioczyć po czym zainstalują go u siebie w komputerze... ..takie życie.. i takie podejście niektórych ludzi...
Avatar użytkownika
r00t
Administrator
 
Posty: 1115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2003, 08:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Jak zainstalować dwa systemy obok siebie?

Postprzez McCool » poniedziałek, 13 mar 2006, 01:19

Basketman napisał(a):Wie ktoś? Proszę o jak najszybszą odpowiedź tutaj.
Z góry dzięki
ps: Zielony jestem, that's why

Jak masz duży twardziel, to żeby uniknąć niepotrzebnych krzaków, zrób sobie przykładowo dajmy na to trzy partycje (dwie na dwa systemy + jedna na dane). Instalnij sobie jakiegoś w miare rozbudowanego boot loadera (ja akurat mam GRUBA, ale to z linuxa). I ustaw sobie go na takiej zasadzie, że kiedy ładujesz partycje z jednym systemem bootloader automatycznie zakrywa partycję z drugim systemem. Jest to o tyle dobre, że można wtedy bezproblemowo walnąć nawet zupełnie inne systemy i jeden z drugim się nie pogryzie, bo go po prostu widzieć nie będzie :)
Avatar użytkownika
McCool
Rycerz forum
 
Posty: 1492
Dołączył(a): piątek, 16 kwi 2004, 20:22
Lokalizacja: Polska

Postprzez r00t » wtorek, 14 mar 2006, 10:15

1.. nie jestem twoim kolegą a słowa demagogia, pomijając jego polityczny wydźwięk, użyłem raczej w odniesieniu do głoszenia określonych tez...

2. Otóż system operacyjny komputera ma tyle do zaników napięcia co krowa do lotów na księżyc... to jest sprawa sprzętu a nie oprogramowania.. jeżeli są zaniki trzeba stosować ups'y i/lub inne urządzenia doprowadzające zasilanie do porządku... jeżeli ktoś głosi że jakiś system jest bardziej odporny na zaniki napięcia od innego to ja nie mam więcej pytań... a taką osobę nazywam "znachorem" szukając odniesienia w medycznej terminologii... Dla mnie sprawa dotycząca stabilności i zasilania to temat WYŁĄCZNIE sprzętowy...
A kwestia "postawienia" systemu na nogi po awarii to nie sprawa wersji (98/xp) a doświadczenia administratora... dla mnie żaden problem reanimować wxp... to samo tyczy się 98...

3. po raz drugi przypomnę że w tym wątku nie rozmawiamy o komputerowych trupach tylko o ludziach którzy w dzisiejszych czasach instalują WXP i 98 na jednym komputerze.. taki był główny wątek z którego zboczyłeś... i opowiadasz coś o komputerach nawigacyjnych... Mówimy o Janie Kowalskim w domu nie o specyficznych wypadkach które jak wiadomo się zdarzają.... Ja stwierdziłem że bez sensu jest instalowanie wxp i 98 na jednym komputerze (jak ktoś tak robi to znaczy że komputer uciągnie wxp) ty podniosłeś temat i stwierdziłeś że w98 to system tani i stabilny... co jest bzdurą oczywiście... a jako argumenty dodałeś jakieś oprogramowanie które jest drogie.... (co tez żadnym argumentem przemawiającym za tym że w98 jest lepszy nie jest)

4. próbujesz zepchnąć dyskusję na jakieś dziwne tereny morskie, które nijak się mają do domowej rzeczywistości i ludzi którzy instalują w/w systemy na jednej maszynie...

5. patrząc z czysto technicznego punktu widzenia wxp to system nowszy i technicznie bardziej zaawansowany... biorąc pod uwagę że system to podstawa dla mnie zasadą logiczną jest że każda implementacja protokołu napisana pod wxp będzie działała lepiej i stabilniej... (zaznaczam napisana dla danego systemu - nie mówię o ładowaniu zabytków z 98 do wxp na siłę)

6. minimalne wymagania sprzętowe wxp to procesor 233 MHz i 64 MB RAM (wg M$)... ja podałem dużo lepszą konfigurację... i uwierz mi ten system działał i dało się na nim pracować... w98 też tworzy plik wymiany i związane jest to z dostępną pamięcią RAM w komputerze... wiadomo że wxp potrzebuje jej znacznie więcej... Dysk zawsze można zamontować szybszy... i taki system będzie funkcjonalny... i lepiej będzie dział pod kontrolą wxp czy 2000 niż pod kontrolą w98

7. jeżeli twierdzisz że w98 jest "lepszy" bo działa na "starszych" komputerach i umiesz go podnieść z martwych to fajnie... używaj w98.... Dla mnie EOT....
Avatar użytkownika
r00t
Administrator
 
Posty: 1115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2003, 08:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postprzez sebamac » środa, 15 mar 2006, 10:29

Bez problemu 98 i XP moga byc nawet na tej samej partycji. Nie ma konfliktow, menu wyboru systemu itd. Jednak po co juz komu 98? hmmm
Avatar użytkownika
sebamac
Dyskutant
 
Posty: 181
Dołączył(a): piątek, 30 kwi 2004, 09:55
Lokalizacja: KG
Gadu-Gadu: 1889671

Postprzez McBolo » środa, 15 mar 2006, 13:07

0wn4g3 napisał(a):...
Może i jestem dla Ciebie "znachorem", ale jedno wiem na pewno. Jedyne co może położyć W98, to uszkodzenie bootsectora, w wypadku XP wystarczy w nieodpowiednim momencie odciąć zasilanie.


to musze cie zmartwic, bo jedyna rzecz ktorej byles pewny jest nieprawdziwa. :)

a tak btw, to jezeli jakies oprogramowanie gorzej chodzi na xp niz na 98 to jet to tylko i wylacznie wina developera tego softu. Jak sie nie potrafi zmienic epoki i pisac czegos pod aktualne systemy to juz nie jest wina autora systemu.
McBolo
Bywalec
 
Posty: 28
Dołączył(a): poniedziałek, 2 cze 2003, 11:55

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do :: software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość