Lyrics

Ten dział dotyczy muzyki i wszystkich spraw z nią związanych. Jeżeli lubisz słuchać, grać, komponować czy rozmawiać o muzyce - pisz tutaj.

Postprzez Didi » piątek, 3 mar 2006, 14:20

Utwor ktory wyjdzie niedlugo dopiero

Big Cyc

DYKTATOR

Znam tyrana z czarnym wąsem
który bardzo lubi sport
gra w hokeja i w siatkówkę
czasem kubi pójść na kort.
Rzuca kulą w opozycję
w Dumie skrada się jak kot
ceni lekką atletykę
bo ukochał sierp i mlot.

Łukaszenka (beton, młot, ściana, dres)
Łukaszenka (Stalin, Breżniew, Pinochet)

Ekonomii zna tajniki
prymus z kołchozowych szkół
on nie lubi czytac gazet
nienawidzi słowa "ZUBR".
Możesz dostać tęgi [beeeep]
kiedy śpiewasz tak jak ja.
Wolność w policyjnym kraju
dyktatura w cieniu krat

Łukaszenka (beton, młot, ściana, dres)
Łukaszenka (Stalin, Breżniew, Pinochet)

słowa i muzyka: Jacek Jędrzejak (Dżej Dżej)
Avatar użytkownika
Didi
Rycerz forum
 
Posty: 1335
Dołączył(a): środa, 18 cze 2003, 10:34
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu-Gadu: 0

Postprzez Roman » piątek, 3 mar 2006, 16:15

OZZY OSBOURNE - CRAZY TRAIN

Crazy, but that's how it goes
Millions of people living as foes
Maybe it's not to late
To learn how to love
And forget how to hate

Mental wounds not healing
Life's a bitter shame
I'm going off the rails on a crazy train

I've listened to preachers
I've listened to fools
I've watched all the dropouts
Who make their own rules
One person conditioned to rule and control
The media sells it and you have the role

Mental wounds still screaming
Driving me insane
I'm going off the rails on a crazy train

I know that things are going wrong for me
You gotta listen to my words
Yeh-h

Heirs of a cold war
That's what we've become
Inheriting troubles I'm mentally numb
Crazy, I just cannot bear
I'm living with something that just isn't fair

Mental wounds not healing
Who and what's to blame
I'm going off the rails on a crazy train
Avatar użytkownika
Roman
Mieszka tu
 
Posty: 944
Dołączył(a): niedziela, 31 paź 2004, 21:39
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postprzez FiDo » piątek, 3 mar 2006, 20:20

Johnny Cash - Cocaine Blues

Early one mornin' while makin' the rounds
I took a shot of cocaine and I shot my woman down
I went right home and I went to bed I stuck that lovin' 44 beneath my head

Got up next mornin' and I grabbed that gun took a shot of cocaine and away I run
Made a good run but I run too slow they overtook me down in Juarez Mexico

Late in the hot joints takin' the pills in walked the sheriff from Jericho Hill
He said Willy Lee your name is not Jack Brown
You're the dirty hack that shot your woman down
Said yes oh yes my name is Willy Lee if you've got the warrant just aread it to me
Shot her down because she made me slow
I thought I was her daddy but she had five more

When I was arrested I was dressed in black
They put me on a train and they took me back
Had no friend for to go my bail they slapped my dried up carcass in that country jail

Early next mornin' bout a half past nine I spied the sheriff coming down the line
Talked and he coughed as he cleared his throat
He said come on you dirty heck into that district court
Into the courtroom my trial began where I was handled by twelve honest men
Just before the jury started out I saw the little judge commence to look about

In about five minutes in walked the man holding the verdict in his right hand
The verdict read in the first degree I hollered Lordy Lordy have a mercy on me

The judge he smiled as he picked up his pin 99 years in the Folsom pen
99 years underneath that ground I can't forget the day I shot that bad bitch down
Come on you've gotta listen unto me lay off that whiskey and let that cocaine be
Avatar użytkownika
FiDo
Arcymistrz
 
Posty: 3158
Dołączył(a): poniedziałek, 2 cze 2003, 14:48
Lokalizacja: Xanadu

Postprzez yennefer » niedziela, 5 mar 2006, 16:09

WZT napisał(a):Z dedykacja dla Yen-aby wiedziala jak sie spiewa;p -wtajemnieczeni wiedza oco chodzi!:P


ohh, Karol, ale chyba dobrze mi szło? :lol:

to teraz Coma - Czas globalnej niepogody

Od zachodu biegną chmury pełne złej nowiny
w moim kraju ludzie mają oczy pełne łez
bez przyczyny wpadam w gniew
wszystko czego mogę chcieć to wyć jak pies
jeszcze nigdy tak odległy nie był dla mnie Bóg
jeszcze nigdy tak ogromnie nie zabrakło sił
by wyrazić jaki ból, by opisać jaki podły czuję wstyd

mam jeden cel, gdy przyjdzie dzień, wyzwolę gniew
to ja w tysiącu atomowych gwiazd
do końca zachowałem twarz
nad głową rozpoznacie znak
globalnej niepogody

moja stolica rośnie w mieście zwanym babilon
liczne wojska oblegały jej naftowy tron
matkojebców czeka sąd, polityków czeka wstyd i strach i zgon
moi koledzy siedzą w angli albo w usa
tam przywabił ich bez trudu zarabiany szmal
ziemia ojców ma tę moc która im po nocach nie da słodko spać

mam jeden cel, gdy przyjdzie dzień, wyzwolę gniew
to ja w tysiącu atomowych gwiazd
do końca zachowałem twarz
nad głową rozpoznacie znak
globalnej niepogody
globalnej niepogody

i Akurat - Do prostego człowieka (z dedykacja dla WZT, żeby mógł przypomnieć sobie tekst i też pośpiewać :P)

Gdy znów do murów klajstrem świeżym
przylepiać zaczną obwieszczenia,
gdy "do ludności", "do żołnierzy"
na alarm czarny druk uderzy
i byle drab, i byle szczeniak
w odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
że trzeba iść i z armat walić,
mordować, grabić, truć i palić;
gdy zaczną na tysięczną modłę
ojczyznę szarpać deklinacją
i łudzić kolorowym godłem,
i judzić "historyczną racją"
o piędzi, chwale i rubieży,
o ojcach, dziadach i sztandarach,
o bohaterach i ofiarach;
gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
pobłogosławić twój karabin,
bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
że za ojczyznę - bić się trzeba;
kiedy rozścierwi się, rozchami
wrzask liter z pierwszych stron dzienników,
a stado dzikich bab - kwiatami
obrzucać zacznie "żołnierzyków". -
- O, przyjacielu nieuczony,
mój bliźni z tej czy innej ziemi!
wiedz, że na trwogę biją w dzwony
króle z panami brzuchatemi;
wiedz, że to bujda, granda zwykła,
gdy ci wołają: "Broń na ramię!",
że im gdzieś nafta z ziemi sikła
i obrodziła dolarami;
że im coś w bankach nie sztymuje,
że gdzieś zwęszyli kasy pełne
lub upatrzyły tłuste szuje
cło jakieś grubsze na bawełnę.
Rżnij karabinem w bruk ulicy!
Twoja jest krew, a ich jest nafta!
I od stolicy do stolicy
Zawołaj, broniąc swej krwawicy:
"Bujać - to my, panowie szlachta!
Avatar użytkownika
yennefer
Mieszka tu
 
Posty: 961
Dołączył(a): wtorek, 30 mar 2004, 23:27
Lokalizacja: ...

Postprzez Tisaja » niedziela, 5 mar 2006, 17:50

Karmah-Just Be Good To Me
Friends keep saying that you're crazy
Totally
It's not right at all
What they believe is not what I see
You keep saying just be good to me
I keep running up and down the town
And I honestly think that you're fooling around
And your friends keep making these rumors
Everyday and every night
And if you can't see what you mean to me
Then you don't see that every breath you take
Means the world to me
Totally
They keep saying that you're wasting your time
You keep saying then you gotta be mine
Let it be what it's got to be
So baby girl just be good to me

Friends, tell me I am crazy
That I'm wasting time with you
You'll never be mine
That's, not the way I see it
'Cause I feel you're already mine
Whenever you're with me
People always talk about, reputation
I don't care 'bout your other girls
Just be good to me
Friends are always telling me
You're a user
I don't care what you do to them
Just be good to me

People always talking about reputation
Trying to handle this situation
I get a little nervous
Yes indeed
Don't you know you're the one I need
Baby I'm here to stay sooner or later
I'll find my way all of bliss started
Because your friends always chased
The other race
Face to face what I'm supposed to do
When you come on stronger
Stronger that I'm really did something wrong
Riding with your girlfriends all around
Baby just brings me down
Let it be what it has got to be
Baby girl just be good to me

Friends, seem to always listen
To the bad things that you do
You'll never do that to me
You, may have many others
But I know when you're with me
You are all mine
People always talk about, reputation
I don't care 'bout your other girls
Just be good to me
Friends are always telling me
You're a user
I don't care what you do to them
Just be good to me
Avatar użytkownika
Tisaja
Gwiazdor
 
Posty: 1686
Dołączył(a): wtorek, 31 maja 2005, 16:51
Lokalizacja: Wyszłam z morza
Gadu-Gadu: 6759706

Postprzez qrczak » niedziela, 5 mar 2006, 20:55

A dedykacja dla mlotkow co twierdza ze tylko HH walczy z policja


Tak na pewno polski HH walczy z Policją. :lol: :lol:
CHWDP wymyslili sobie jako hasło promocyjne a dzieciaki w to wierzą.


Cop Killer
Body Count
COP KILLER! YEAH!

I got my black shirt on.
I got my black gloves on.
I got my ski mask on.
This shit's been too long.
I got my twelve gauge sawed off.
I got my headlights turned off.
I'm 'bout to bust some shots off.
I'm 'bout to dust some cops off.

I'm a COP KILLER, better you than me.
COP KILLER, [beeep eng.] police brutality!
COP KILLER, I know your family's grieving,
([beeep eng.] 'EM!)
COP KILLER, but tonight we get even, ha ha.

I got my brain on hype.
Tonight'll be your night.
I got this long-assed knife.
and your neck looks just right.
My adrenaline's pumpin'.
I got my stereo bumpin'.
I'm 'bout to kill me somethin'.
A pig stopped me for nuthin'!

COP KILLER, better you than me.
COP KILLER, [beeep eng.] police brutality!
COP KILLER, I know your momma's grieving,
([beeep eng.] HER!)
COP KILLER, but tonight we get even, yeah!

DIE, DIE, DIE PIG, DIE!

[beeep eng.] THE POLICE!
[beeep eng.] THE POLICE!
[beeep eng.] THE POLICE!
[beeep eng.] THE POLICE!

[beeep eng.] THE POLICE!
[beeep eng.] THE POLICE!
[beeep eng.] THE POLICE!
[beeep eng.] THE POLICE!
Yeah!

COP KILLER, better you than me.
I'm a COP KILLER, [beeep eng.] police brutality!
COP KILLER, I know your family's grieving,
([beeep eng.] 'EM!)
COP KILLER, but tonight we get even, ha ha ha ha, yeah!

[beeep eng.] THE POLICE!
[beeep eng.] THE POLICE!
[beeep eng.] THE POLICE!
[beeep eng.] THE POLICE!

[beeep eng.] THE POLICE!
[beeep eng.] THE POLICE!
[beeep eng.] THE POLICE!
[beeep eng.] THE POLICE!
Break it down.

[beeep eng.] THE POLICE, yeah!
[beeep eng.] THE POLICE, for Darryl Gates.
[beeep eng.] THE POLICE, for Rodney King.
[beeep eng.] THE POLICE, for my dead homies.
[beeep eng.] THE POLICE, for your freedom.
[beeep eng.] THE POLICE, don't be a pussy.
[beeep eng.] THE POLICE, have some [beeeeeep eng.]' courage.
[beeep eng.] THE POLICE, sing along.

COP KILLER!
COP KILLER!
COP KILLER!
COP KILLER!

COP KILLER! Whaddyou wanna be when you grow up?
COP KILLER! Good choice.
COP KILLER! I'm a [beeeeeep eng.]'
COP KILLER!

COP KILLER, better you than me.
COP KILLER, [beeep eng.] police brutality!
COP KILLER, I know your momma's grieving,
([beeep eng.] HER!)
COP KILLER, but tonight we get even!


To to tak, a nie jakieś polskie badziewia.
Avatar użytkownika
qrczak
Gwiazdor
 
Posty: 1510
Dołączył(a): sobota, 10 sty 2004, 19:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postprzez Mafi » niedziela, 5 mar 2006, 23:38

Jakoś tak nastrojowo...
Maria McKee: "Show me heaven"

There you go
Flashing fever from your eyes
Hey baby, come over here and shut them tight
I'm not denying
We're flying above it all
Hold my hand, don't let me fall
You've such amazing grace
I've never felt this way...

Ooh Show me heaven
Cover me
Leave me breathless
Ooh Show me heaven please

Here I go
I'm shaking just like the breeze
Hey baby I need your hand to steady me
I'm not denying
I'm frightened as much as you
Though I'm barely touching you
I've shivers down my spine
And it feels divine

Ooh Show me heaven
Cover me
Leave me breathless
Ooh oh oh Show me heaven please

If you know what it's like
To dream a dream
Baby hold me tight
And let this be oh

Heaven
Cover me
Leave me breathless
Ooh Show me heaven please

Leave me breathless
Leave me breathless
Cover me
Avatar użytkownika
Mafi
Gwiazdor
 
Posty: 1634
Dołączył(a): piątek, 14 maja 2004, 21:01
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu-Gadu: 5335991

Postprzez kamila » wtorek, 7 mar 2006, 20:32

a tak mi się wbiło [smilie=icecream.gif] :twisted:

Zazdrość

Płyta: Fire
Autor: P. Banach / K. Nosowska

Są chwile, gdy wolałabym martwym widzieć Cię
Nie musiałabym się Tobą dzielić, nie, nie
Gdybym mogła schowałabym Twoje oczy w mojej kieszeni
Żebyś nie mógł oglądać tych, które są dla nas zagrożeniem
Do pracy nie mogę puścić Cię, nie, nie
Tam tyle kobiet, każda w myślach gwałci Cię
Złotą klatkę sprawię Ci, będę karmić owocami
A do nogi przymocuję złotą kulę z diamentami
kamila
Arcymistrz
 
Posty: 4036
Dołączył(a): wtorek, 3 sie 2004, 17:40
Lokalizacja: kołobrzeg
Gadu-Gadu: 0

Postprzez Suzy » wtorek, 7 mar 2006, 21:30

"Raz, dwa, trzy "pod niebem"

"... Pod niebem pełnym cudów
nieruchomieję z nudów
właśnie pod takim niebem
wciąż nie wiem czego nie wiem

światło z kolejnym świtem
ciągle nazywam życiem
które spokojnie toczy
swą nieuchronność nocy

ten błękit snów i pragnień
niejeden z nas odnajdzie
a niechby zaszedł za daleko
pewnie zostanie tam
pewnie zostanie sam

pod cudnym niebem jeszcze
każdy choć jedno miejsce
być może ma i chwilę
gdy godnie ją przeżyje

bo nieba co w marzeniach
spełnia się albo zmienia
skłonni jesteśmy szukać
do bram jego ciężkich pukać

spójrz gwiazdy matowieją
i niczym się nie mienią
zwykliśmy je zaklinać
i szczęście swoje mijać

bo w niebie z którego dotąd
nie wrócił nikt bo po co
wieczna sączy się struga
przyjemnej wiary w cuda ..."


... tak jakoś ... 8)
Avatar użytkownika
Suzy
Gwiazdor
 
Posty: 1814
Dołączył(a): wtorek, 26 paź 2004, 17:57
Lokalizacja: :: mało istotne ::

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do :: muzyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości