FiDo napisał(a):skad u ludzi przekonanie, ze fotka nieostra = zla fotka? za duzo magazynow sie naogladaliscie
McCool napisał(a):FiDo napisał(a):skad u ludzi przekonanie, ze fotka nieostra = zla fotka? za duzo magazynow sie naogladaliscie
nieostra fotka w moim odczuciu stwarza wrażenie fotki mniej żywej... odpowiednio wyostrzona (oczywiście z umiarem) nadaje jej odrobine wiecej naturalnosci... podobnie jak zabawa w ustawianie nasycenia barw.
mozna sie do nich co prawda przyczepic. ale ostrosc to ostatnia rzecz, do ktorej mialbym tutaj zastrzezenia 
FiDo napisał(a):odwolujac sie do percepcji wzroku nieostra fota generalnie sprawia wrazenie dynamiki. oczywiscie kazdy troche inaczej to czuje. wiec mozesz rzeczywiscie odczuwac, ze fota jest malo zywa. ale miej umysl troche bardziej otwarty. dobry fotograf rozmycie stosuje swiadomie jako element ekspresji. ale to juz w sferze sztuki. Tobie chodzi o kiczosfere, gdzie zdjecie ma zaspakajac Twoje prymitywne instynkty. no i okej, tu sie zgodze. fota, ktora kierowana jest do przecietnych ludzi powinna byc ladnie nasycona kolorami, ostra, pieknie zakomponowana itp. po prostu schematyczna. w tym momencie McCool jestes przecietnym konsumentem, moze dyletantem, ktory naucza innych. a moze i jestes amatorem i zglebiles tajniki fotografii chociaz troche? a moze zawodowcem? nie wiem.. to jest Twoje subiektywne zdanie, ale nauczanie innych samemu nie znajac sie zabardzo na rzeczy jest raz - ignorancja, dwa - wyrzadzaniem krzywdy. moim zdaniem te foty nie sa rozmyte. sa miekko narysowanymi obrazkami conajwyzejmozna sie do nich co prawda przyczepic. ale ostrosc to ostatnia rzecz, do ktorej mialbym tutaj zastrzezenia
McCool napisał(a):Wydaje mi się, że chyba każdy z nas tak samo odbiera to co widzi - możemy się jedynie skupiać na czym innym. I wydaje mi się również, że mówiąc o rozmyciu jako elemencie dynamiki i ekspresji miałeś chyba na myśli rozmycie pewnego planu fotografii a nie jej całości, bo w ten sposób uzyskujemy jedynie efekt fotki nieostrej, niewyraźnej - szczególnie jeśli jest to prosta fotografia miejsc czy ludzi.
Zaciekawiłeś mnie jedynie swoją interpretacją osiągania fotografii o kolorach żywych, o odpowiedniej ostrości. Dopieszczanie fotografii to teraz chyba standardowy zabieg fotografika, szczegolnie, że aparatom cyfrowym jeszcze daleko do idealnego przenoszenia rzeczywistości w cyfrowy format. W ten sposob chyba probuje sie osiagnac fotke bardziej efektowną, spróbować zbliżyć się do tej rzeczywistości, bo w koncu nasz wzrok postrzega wszystko w kolorach żywych i ostrym obrazie, wiec dlaczego robiąc fotografię nie mielibyśmy korzystac z mozliwosci graficznych aplikacji by osiągać lepsze odwzorowanie rzeczywistosci?
Powrót do :: inne dziedziny sztuki
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość