Charlemagne (Karol Wielki)
Dywizja Grenadierów SS (1. francuska) "Charlemagne" to jednostka Waffen-SS złożona z francuskich ochotników. Powstała późno, bo dopiero w lutym 1945 roku w Gdańsku, jednak Francuzi służyli w Waffen-SS już wcześniej. Około 300 ochotników walczyło w dywizjach "Totenkopf" i "Wiking", a we wrześniu 1943 roku do Waffen-SS dołączono Francuski Legion Ochotniczy, który służył na froncie wschodnim od lipca 1941 roku. Latem 1944 sformowano z najlepszych francuskich ochotników Francuską Ochotniczą Brygadę Szturmową SS (niecałe 1 200 żołnierzy), którą wysłano na Ukrainę. Cofając się pod naporem Armii Czerwonej brygada walczyła w okolicach Przemyśla i Rzeszowa. Jej resztki wycofano do Gdańska, gdzie w sierpniu rozbudowano ją do ponad 7 300 żołnierzy i przekształcono w Brygadę Grenadierów SS (1. francuską) "Charlemagne", a w lutym w dywizję, która walczyła następnie pod Stargardem Szczecińskim. W chaosie ostatnich tygodni III Rzeszy dywizja się rozproszyła. Około 800 francuskich esesmanów dostało się do Berlina, gdzie bronili m.in. Kancelarii Rzeszy.
Polecam również poniższy link
http://pl.wikipedia.org/w...sta:Charlemagne
Masz idoli, nie ma co

(
Podobno bronili też Kołobrzegu przed naszymi wojskami