Postawiłem serwer w domu. Jaki adres na zewnątrz?

Tutaj piszemy o sprawach związanych z naszą siecią komputerową. Uwagi, komentarze, propozycje.

Postawiłem serwer w domu. Jaki adres na zewnątrz?

Postprzez Meeta » niedziela, 1 sty 2012, 21:12

Witam.

Kupiłem jakiś czas temu obudowę sieciową do dysku. Całość podłączyłem pod router, skonfigurowałem i użytkuje w sieci domowej. Skonfigurowałem to jako dysk sieciowy i zmapowałem, ale ustawiłem także jako serwer ftp i tu moje pytanie. Jak mam określić adres tego serwera na zewnątrz? Mam zmiennie IP. Początkowo myślałem, że mam wpisać w przeglądarce adres IP widoczny w routerze, ale to nie działa, czyli ftp://ftp.93.89.200.xx
Proszę o poradę.
Meeta
Twardziel
 
Posty: 113
Dołączył(a): poniedziałek, 2 cze 2003, 14:14
Gadu-Gadu: 0

Re: Postawiłem serwer w domu. Jaki adres na zewnątrz?

Postprzez Bruno » poniedziałek, 2 sty 2012, 21:13

A przekierowałeś port ftp z zewnątrz na NAS?
Avatar użytkownika
Bruno
Rycerz forum
 
Posty: 1034
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 11:13
Lokalizacja: K-g
Gadu-Gadu: 0

Re: Postawiłem serwer w domu. Jaki adres na zewnątrz?

Postprzez Meeta » poniedziałek, 2 sty 2012, 22:22

Jedyne co wiem, że z portem miałem do czynienia to, że jest ustawiony na porcie 21. O to chodzi?
Meeta
Twardziel
 
Posty: 113
Dołączył(a): poniedziałek, 2 cze 2003, 14:14
Gadu-Gadu: 0

Re: Postawiłem serwer w domu. Jaki adres na zewnątrz?

Postprzez Bruno » wtorek, 3 sty 2012, 09:59

Na jakie IP wewnętrzne przekierowałeś FTP, jakie IP wewnętrzne dostaje NAS?
Avatar użytkownika
Bruno
Rycerz forum
 
Posty: 1034
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 11:13
Lokalizacja: K-g
Gadu-Gadu: 0

Re: Postawiłem serwer w domu. Jaki adres na zewnątrz?

Postprzez r00t » wtorek, 3 sty 2012, 14:23

Weź do ręki instrukcję od swojego routera i szukaj: port forwarding lub port redirection lub virtual server etc. Tam będziesz miał napisane co i gdzie wklepać żeby to zadziałało.
Avatar użytkownika
r00t
Administrator
 
Posty: 1115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2003, 08:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Postawiłem serwer w domu. Jaki adres na zewnątrz?

Postprzez Meeta » wtorek, 3 sty 2012, 18:46

Dziękuje bardzo:) opcja port range forward po skonfigurowaniu działa jak należy :)

Pozdrawiam :)
Meeta
Twardziel
 
Posty: 113
Dołączył(a): poniedziałek, 2 cze 2003, 14:14
Gadu-Gadu: 0

Re: Postawiłem serwer w domu. Jaki adres na zewnątrz?

Postprzez Meeta » środa, 4 sty 2012, 08:46

Serwer działa, ale mam problem z którym od jakiegoś czasu nie mogę sobie poradzić, a mianowicie zakupiłem obudowę sieciową Welland Netshare me-740an. Zainstalowałem w niej dysk WD CAVIAR 400 GB. Po wielu problemach z instalacja i konfiguracją w końcu udało mi się uzyskać dostęp do dysku, zmapowac go itd. Zrobiłem to na dwóch komputerach. Jeden z Windows Xp, drugi z siódemką. Obudowę podłączyłem do routera Linksys WRT54G2. Oba komputery działają w sieci bezprzewodowej. Niby wszystko ok, ale okazało się, że dysk nie budzi się ze stanu uśpienia. Mogę ustawić oczywiście, aby dysk w ogóle się nie wyłączył, ale po coś jest opcja sleep time. Czas bezczynności, po którym dysk wchodzi w stan uśpienia mogę ustawić w zakresie od 5 do 60 minut, gdzie poniżej 5 oznacza brak stanu uśpienia. W panelu sterowania obudowy w przeglądarce istnieje opcja reboot. Po jej wciśnięciu dysk w kilka chwil się uruchamia i można z niego korzystać, ale z tego co wiem powinien się obudzić nawet po zwykłym wejściu na jego napęd w Total commanderze, czy moim komputerze na pulpicie. Z racji na to, że przycisk reboot działa, zakładam, że sam mechanizm budzenia jest sprawny, więc gdzie szukać problemu? Czy to znowu ustawienia routera? Przeszukałem już wszystko, ale nie do końca wiem czego szukać, a w internecie, ani na innych forach nie znalazłem odpowiedzi. Widzę, że tu Mądre Głowy:) więc proszę o kolejną poradę:)
Meeta
Twardziel
 
Posty: 113
Dołączył(a): poniedziałek, 2 cze 2003, 14:14
Gadu-Gadu: 0

Re: Postawiłem serwer w domu. Jaki adres na zewnątrz?

Postprzez r00t » piątek, 6 sty 2012, 15:13

To nie jest wina routera. Budzenie dysku to sprawa obudowy i/lub samego dysku. Sprawdź czy nie ma nowego firmware do obudowy i do dysku. Tylko zanim zaczniesz flashować dysk przeczytaj kilka razy instrukcję jak to robić, bo jak coś zrobisz źle to "uśmiercisz" dysk. Żeby flashować dysk musisz go podłączyć do kontrolera na płycie głównej komputera (SATA/PATA).

Z tymi obudowani to jest tak, że z jednym typem dysków nie będzie w ogóle problemów a z innym coś tam zawsze będzie nawalało. Warto zajrzeć do dokumentacji i poszukać rekomendacji producenta co do dysków.
Avatar użytkownika
r00t
Administrator
 
Posty: 1115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2003, 08:44
Lokalizacja: Kołobrzeg


Powrót do :: wsk - tkk

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron