Problem z internetem

Wszystko co tyczy się sprzętu, sterowników i problemów z tym związanych.

Problem z internetem

Postprzez japro » wtorek, 9 lut 2010, 11:43

Witam

Mam ostatnimi czasy problem natury technicznej z moim sprzetem internetowym :). szukam pomocy i mam nadzieje ze ja tutaj znajde:)
Problem tyczy sie podzielenia internetu multimo na 3 komputery w moim domu, i niby wszystko wyglada pieknie ladnie ale gdzies w polowie drogi pokazuje sie pewnego rodzaju konflikt i teraz moze wytlumacze o co chodzi.
Moim dostawca internetu jest Multimo, internet dostarczany na zasadzie ADSL przez gniazdko telefoniczne. tutaj sprawa jest prosta kabel telefoniczny wklaadam do modemu i przypisuje mu nazwe uzytkownika i haslo ktore dostalem od multimo.
I teraz zaczynaja sie problemy.
Internet dziele na zasadzie MODEM(nie ten od multimo tylko taki bardzie zaawansowany) - Router - komputery. Wiem ze dziwnie to wyglada ze Modem ktory tez ma w sobie router podlaczony jest do innego routera ale z powodow technicznych tj. wiercenie dziur w scianach itp musi to byc zrobione w ten sposob.
Na modemie zarowno na WAN jak i na LAN przypisane sa dynamiczne IP, na standardowej masce 255.255.255.0. Internet nastepnie ma byc puszczony do drugiego routera ktory na WAN-ie ma tez dynamiczny aby widziec 1 modem od ktorego idzie internet(to co napisalem wydaje sie logiczne ale staram sie to opisac jak najprosciej). I teraz docieramy do sedna problemu
Drugi router ktory de facto ma za zadanie podzielic internet na 3 komputery raz dziennie wariuje, co wg. mnie z moja skromna wiedze z tego zakresu spowodowane jest jakims konfliktem IP czy cos w tym stylu.
ale zanim o tym wariowaniu to powiem jeszcze ze drugi router dziala tak jabky tylko na 50%. Ma on IP 192.168.0.1 na Lanie i dynamiczne ip WAN-u. I niby internet dzieli ale gdy internet dostarcznay jest do komputerow to uzywaj tego IP nie moge sie zalogowac na router, oczywiscie po wyjeciu kabla z gniaza WAN problem znika (moge sie zalogowac) ale wtedy nie mam internetu.
I teraz wariowanie, w sumie tyczy sie tego co napisale wyzej raz dziennie jestem zmuszony zrestartowac modem recznie, bo on sam tak jakby "wyjmuje" kabel WAN-u. Tj. nie mam dostepu do internetu ale moge sie na niego zalogowac.
Czy jest mi ktos wstanie powiedziec gdzie tkwi problem, co nalezy zmienic albo jakie ip, maski itp poprzypisywac aby nie nastepowaly zadne konflikty.
Z gory dziekuje za pomoc
Japro


Jesli cos jest nie jasne prosze pisac bede staral sie to wytlumaczyc na inny sposob.
japro
Bywalec
 
Posty: 31
Dołączył(a): czwartek, 8 sty 2004, 15:34
Lokalizacja: z piekla

Re: Problem z internetem

Postprzez r00t » wtorek, 9 lut 2010, 19:36

nic z tego nie rozumiem, ale czy przypadkiem modem/router i router nie mają takiego samego IP po stronie LAN? I czy przypadkiem podłączając w ten sposób nie dokonujesz podwójnej translacji adresów (NAT)?

Ustaw modem/router tak, żeby nie robił translacji adresów (jeżeli się da), albo pozmieniaj zakresy IP po stronie LAN w obu routerach.

1. router/modem strona LAN 192.168.0.1/24
2. router strona LAN 192.168.1.1/24

Po podłączeniu będzie to wyglądało tak:

ISP ADSL WAN - x.x.x.x (publiczne ip) -> NAT -> 192.168.0.1/24 LAN ---------> WAN router 2 192.168.0.2/24 -> NAT -> 192.168.1.1/24 LAN -----> Komputery w LAN

Robienie podwójnego NATa jest bez sensu, bo nie będą działały rzeczy typu uPNP.... dlatego warto rozważyć przewiercenie otworu w ścianie moim zdaniem.



ps. /24 oznacza maskę podsieci. 24 bity adresu określają sieć (reszta komputer w tej sieci). Inaczej to 255.255.255.0
Avatar użytkownika
r00t
Administrator
 
Posty: 1115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2003, 08:44
Lokalizacja: Kołobrzeg


Powrót do :: hardware

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron