r00t napisał(a):Bruno napisał(a):I uwazasz, ze muzyke przygotowana jako stereo, odsluchasz rownie dobrze na 4 glosnikach?? Z tymi samymi efektami??
... nie twierdzę że jakaś wtyczka DSP zrobi czary mary i będziemy mieli ze stereo prawdziwą kwadrofonię... chodzi tylko o to żeby grały więcej niż dwa głośniki... jeżeli fizycznie są obecne a dysponujemy sygnałem stereo... tego chciał autor tematu i tego chcieli autorzy wtyczki do foobara i ja uważam że to nie jest głupie... ani pozbawione sensu...
a muzykę przygotowaną jako stereo odsłucham na 4 głośnikach jako stereo... i właśnie o to chodzi.
sorry ale stereo to 2 kanały koniec i kropka
kodowanie stereo wymyslono nie po to zeby odpalac to na 4 glosnikach bo i po co
do tego stworzono dolby surround i dts
inna sprawa jezeli dzielisz pasmo czestotliwosci na klocki czyli np. dwa napedzasz jako typowe glosniki basowe z odcieciem a dwa jako satelity srednio lub wysokotonowe
tak jak np. robi sie przy systemach naglasniajacych z ta roznica ze kazda para ma swoja koncowke mocy
temat stereo i pol psychoakustycznych kiedys swietnie opisal Bolesław Urbański w ksiazce Elektroakustyka w pytaniach i odpowiedziach. na zyczenie chetnie udostepnie
pisze to bo dotknelismy niezwykle ciekawego tematu a nie jako offtop
ps. mozna sobie wlaczyc tez np. dolby prologic i nie kombinowac z niczym
tylko po co zmieniac cos co juz ktos kiedys wymyslil w jakims celu ?