Programy do Linuxa

Tutaj rozmawiamy na tematy dotyczące oprogramowania komputerowego... (Linux, FreeBSD, Windows itp.)

Postprzez astic » sobota, 25 lut 2006, 17:24

pastor napisał(a):
joshua napisał(a):forum: http://forum.ubuntu.pl/index.php
nieoficjalny podręcznik: http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_pl
strona: http://www.ubuntu.pl


a ja dalej wysylam do nieoficjalnego podrecznika, tam jest wszystko czarno na bialym, wystarczy poczytac :twisted: :twisted: :twisted:

no i koniecznie:

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=1591

:twisted: :twisted: :twisted:


POstanowiłem isc za twoją poradą:
Aby w pełni cieszyć się zasobami pakietów dla Ubuntu plik /etc/apt/sources.list musi zostać wypełniony odpowienimi wpisami.
W pierwszej kolejności otwieramy edytor, którym chcemy wyedytować plik, np.
Kod:
sudo nano /etc/apt/sources.list

Usuwamy wszystko co tam się znajduje (ctrl+a, ctrl+x), a następnie wypełniamy tenże plik:

1. Wpisy obowiązkowe, bez nich możemy zapomnieć o zadowoleniu z pracy z Ubuntu:
Kod:
deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu breezy main restricted universe multiverse
deb-src http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu breezy main restricted universe multiverse

deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu breezy-updates main restricted universe multiverse
deb-src http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu breezy-updates main restricted universe multiverse

deb http://security.ubuntu.com/ubuntu breezy-security main restricted universe multiverse
deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu breezy-security main restricted universe multiverse


2. Wpisy b. przydatne - w zasadzie można dodać komentarz jw.
Kod:
deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu breezy-backports main restricted universe multiverse
deb-src http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu breezy-backports main restricted universe multiverse
deb http://people.ubuntu.com/~doko/OOo2 ./
deb http://kubuntu.org/packages/kde351 breezy main
deb http://kubuntu.org/packages/amarok-1.3.8 breezy main


3. Wpisy opcjonalne, przydatne, dodatkowe
Kod:
deb http://mirror2.ubuntulinux.nl/ breezy-seveas all
deb http://antesis.freecontrib.org/mirrors/ubuntu/plf/ breezy free non-free
deb http://www.kadu.net/download/binary/ubuntu/repo breezy main
deb-src http://www.kadu.net/download/binary/ubuntu/repo breezy main
deb http://morgoth.free.fr/ubuntu breezy-backports main
deb http://deb.svx.pl breezy main universe multiverse
deb-src http://deb.svx.pl breezy main universe multiverse


4. Dla tych co wiedzą co czynią!
UWAGA!! Proszę poważnie potraktować informację tytułową: bezmyślne korzystanie z repozytoriów Debiana może doprowadzić do zawalenia CAŁEGO systemu.
Tutaj można znaleźć brakujące kodeki i niewolne aplikacje. Uwaga: tę część repozytorium, jeśli już zdecydujecie się na jej użycie, należy włączyć wyłącznie na czas instalacji szukanych programów i nie używać z opcją "Zaznacz wszystko do aktualizacji" w synaptic'u.
sylwester
Kod:
deb ftp://ftp.nerim.net/debian-marillat/ sarge main
deb ftp://ftp.mowgli.ch/pub/debian/ sarge unofficial

5. I dla użytkowników szybkich łączy
Powyższe repozytoria warto "pomieszać". Czyli używać np. us. zamiast pl. w niektórych (oczywście warto znaleźć kilka innych przedrostków - im większa różnorodność tym lepiej). Ściąganie wtedy biegnie zdecydowanie szybciej, bo jednocześnie ściagane są pakiety z wielu serwerów.


Po wykonaniu komendy sudo apt-get update możemy cieszyć się obsługą nowych repozytoriów.

jednak juz po pierwszym wpisiedeb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu breezy main restricted universe multiverse wyskakuje command not found

[ Dodano: 2006-02-25, 22:33 ]
ehhh kolejne problemy poczatkujacego
Problem 1 - Java i macromedia
sudo apt-get install sun-j2re1.5
java --version

Nie działa
Problem 2 - spolszczenie thunderbird

Problem 3 - polskie znaki w kadu
instrukcje z google nie dzialaja

Wiem ze mecze :P ale jak ktos znajdzie chwile byl bym wdzieczny


[ Dodano: 2006-02-25, 22:57 ]
a i jescz problem 4 - jak podejrzec parycje windowsowskie ale tak zeby mozna bylo cos na nie przeniesc i odwrotnie?
Avatar użytkownika
astic
Mistrz klawiatury
 
Posty: 330
Dołączył(a): niedziela, 30 sty 2005, 12:50
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu-Gadu: 1821978

Postprzez astic » niedziela, 26 lut 2006, 07:22

pastor napisał(a):astic wszystko jest na forum ubuntu krok po kroku, a java dobrze dziala bo ja nie mialem problemow z niczym, na spokojnie, poczytac, pomyslec i zrobic, nic na tzw. pałę... :twisted: :twisted: :twisted:



Na forum jest wiele rzeczy ale wiekrzosc nie aktualnych albo nie dzialajacych. Co do javy zastosowalem sie do instrukcji z java.com wszystko sie zainstalowalo jednak firefox dalej nie widzi javy
Avatar użytkownika
astic
Mistrz klawiatury
 
Posty: 330
Dołączył(a): niedziela, 30 sty 2005, 12:50
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu-Gadu: 1821978

Postprzez marek » niedziela, 26 lut 2006, 07:30

TISAJA napisał(a):Namawiano mnie na linuxa- bałam sie,że nie poradzę- miałam rację..... To co widzę z waszych wypowiedzi nie jest proste ;/ Nie miałabym chyba nic w kompie....
Miałabyś. Astic zaparł się szukać pomocy na forum, zamiast w "oficjałkach" polskiego wydania Ubuntu. Nawet go rozumiem, to zwalnia od samodzielnego czytania. W "automagicznych" dystrybucjach, jak mawia mój kolega to się samo instaluje - i on ma rację.

[ Dodano: 2006-02-26, 07:32 ]
Moim zdaniem dystrybucje typu Mandriva, Ubuntu, Suse, Fedora są łatwejsze w "utrzymaniu" od windowsa. Podstawą jest zmiana sposobu myślenia.
Avatar użytkownika
marek
V.I.P
 
Posty: 410
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 18:01
Lokalizacja: sda6

Postprzez Karol » niedziela, 26 lut 2006, 10:17

astic napisał(a):
pastor napisał(a):astic wszystko jest na forum ubuntu krok po kroku, a java dobrze dziala bo ja nie mialem problemow z niczym, na spokojnie, poczytac, pomyslec i zrobic, nic na tzw. pałę... :twisted: :twisted: :twisted:



Na forum jest wiele rzeczy ale wiekrzosc nie aktualnych albo nie dzialajacych. Co do javy zastosowalem sie do instrukcji z java.com wszystko sie zainstalowalo jednak firefox dalej nie widzi javy


astic a nie sadzisz ze Pastor lub HI-HOT ktorzy siedza na ubuntu juz jakis czas wiedza co mowia ? po to ktos zrobil forum dla ubuntu zeby tam zamieszczac specyficzne "tricki" dla tej wlasnie dystrybucji... p.s. wybrales distro przy ktorym przydaje sie myslenie no i nie zaszkodzi czytanie... ale pociesze Cie i serio powiem ze zazdroszcze Ci... bywaly czasy na forum.tkk.pl ze przy formie i sposobie pytania o jedno i to samo dostalbys w odpowiedzi "rtfm" i na tym by wszyscy skonczyli rozmowe :) innymi slowy jako ze ubuntu to pochodna debiana polecam wiecej inwencji i samodzielnosci...

checking for C++ compiler default output file name... configure: error: C++ compiler cannot create executables
See `config.log' for more details.
root@ubuntu:/home/adam/kadu#

i co ty na to karolu ??


ja na to kolejnym cytatem...
see `config.log' for more details.


przeciez wyraznie konsola z Toba rozmawia...

cheers
Avatar użytkownika
Karol
Ważniak
 
Posty: 205
Dołączył(a): poniedziałek, 2 cze 2003, 12:49
Lokalizacja: /dev/tty1

Postprzez astic » niedziela, 26 lut 2006, 17:29

joshua napisał(a):
TISAJA napisał(a):Namawiano mnie na linuxa- bałam sie,że nie poradzę- miałam rację..... To co widzę z waszych wypowiedzi nie jest proste ;/ Nie miałabym chyba nic w kompie....
Miałabyś. Astic zaparł się szukać pomocy na forum, zamiast w "oficjałkach" polskiego wydania Ubuntu. Nawet go rozumiem, to zwalnia od samodzielnego czytania. W "automagicznych" dystrybucjach, jak mawia mój kolega to się samo instaluje - i on ma rację.

[ Dodano: 2006-02-26, 07:32 ]
Moim zdaniem dystrybucje typu Mandriva, Ubuntu, Suse, Fedora są łatwejsze w "utrzymaniu" od windowsa. Podstawą jest zmiana sposobu myślenia.


Joshua po to jest forum żeby pytać po to powstał ten dział ! Jeżeli nie masz ochoty to nie odpisuj. Jeżeli chodzi o forum ubuntu to jest z nim jeden zasadniczy problem. Jest po kilkanaście tematów na każde zagadnienie, większość jak nie wszystkie są już nie aktualne, a uzyskać pomoc od kogokolwiek graniczy z cudem.
Co do oficjalnych poradników to wszystko fajnie tylko nie do końca jest on jasny dla początkujących użytkowników ale ty jak mistrza odpowiedzi w stylu:
http://www.forum.ubuntu.pl ., pewnie o tym wiesz.
Avatar użytkownika
astic
Mistrz klawiatury
 
Posty: 330
Dołączył(a): niedziela, 30 sty 2005, 12:50
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu-Gadu: 1821978

Postprzez marek » niedziela, 26 lut 2006, 17:45

Astic : Najmocniej przepraszam że kiedyś nie miałem takich udogodnień jak odpowiedzi wprost i musiałem szukać, czytać, kombinowac samemu. Jest mi niezwykle przykro że odsyłałem cię do czytania. Nie zdawałem sobie sprawy jaką przykrość ci sprawiam. To faktyczniej jakieś nieporozumienie, żeby forum Ubuntu nie odpowiadało na każde zapytanie. Fakt, coś takiego nie może się zdarzyć. Bardzo przepraszam, obiecuję więcej nie udzielać tak beznadzienych porad. Jezeli komukolwiek odpiszę, to przygotuję odpowiedź ze screenami, w formie komiksu, zamkne do pdf-a, prezentacji w html czy swf.
A nie, swf nie, bo tego przeglądarka bez pluginu z Macromedii nie otworzy i pdf też nie (jak poprzednio). HTML albo screeny.

Astic, błagam, następnym razem ne wybieraj distro opartego na pomocy w manualach. Wtedy zostanie ci tylko mieć pretensje do autorów. A do nich trudniej kierować żale.

EOT
Avatar użytkownika
marek
V.I.P
 
Posty: 410
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 18:01
Lokalizacja: sda6

Postprzez astic » niedziela, 26 lut 2006, 18:57

joshua napisał(a): Astic : Najmocniej przepraszam że kiedyś nie miałem takich udogodnień jak odpowiedzi wprost i musiałem szukać, czytać, kombinowac samemu. Jest mi niezwykle przykro że odsyłałem cię do czytania. Nie zdawałem sobie sprawy jaką przykrość ci sprawiam. To faktyczniej jakieś nieporozumienie, żeby forum Ubuntu nie odpowiadało na każde zapytanie. Fakt, coś takiego nie może się zdarzyć. Bardzo przepraszam, obiecuję więcej nie udzielać tak beznadzienych porad. Jezeli komukolwiek odpiszę, to przygotuję odpowiedź ze screenami, w formie komiksu, zamkne do pdf-a, prezentacji w html czy swf.
A nie, swf nie, bo tego przeglądarka bez pluginu z Macromedii nie otworzy i pdf też nie (jak poprzednio). HTML albo screeny.

Astic, błagam, następnym razem ne wybieraj distro opartego na pomocy w manualach. Wtedy zostanie ci tylko mieć pretensje do autorów. A do nich trudniej kierować żale.

EOT

Po raz kolejny nie masz nic do napisania tylko pleciesz bzdury. Człowieku nie rzucaj sarkazmami bo średnio ci to wychodzi. Nie mam zbyt dużego pojęcia o linuxsie dlatego zadaje pytania. Logicznym chyba jest że oczekuje jakiejś odpowiedzi na ubuntu.pl jej nie dostałem dlatego pisze tutaj. Chodź by przykład kadu, sporo osób prawiło, prawiło i nic, nie mówię że źle podpowiadali ale nie skutkowało to dopiero po poście Roczek-a udało się szybko i skutecznie. Jego instrukcje był zgoła inne niż te które znalazłem na ubuntu.pl, poradniku i stronie kadu. Jeżeli odrobina zrozumienia dla kogoś kto jest w tym zielony przerasta cię przezwycięż w sobie nie odpartą chęć napisania złośliwości i prawienia zarkazmów i nie pisz nic. Nie każdy jest znawcom. No oprócz ciebie który w samotności i cierpieniu nauczył się wszystkiego
Avatar użytkownika
astic
Mistrz klawiatury
 
Posty: 330
Dołączył(a): niedziela, 30 sty 2005, 12:50
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu-Gadu: 1821978

Postprzez marek » niedziela, 26 lut 2006, 19:58

Astic: Roczez wkleił ci FAQ-a z oficjalnej strony Kadu, proszę bardzo, link: http://kadu.net/wiki/index.php/Pobierz:Ubuntu , z pierwszej strony kadu.net trafisz tam poprzez nazwę dystrybucji po prawej na górze, ubuntu jest ostatnie przed dodatkami, lub poprzez "pobierz". Możesz się obrażać ale sprawa wraca do punktu wyjścia. R00t podał ci link, a tobie nawet nie chciało się popatrzyć co napisali na stronie.
----
sarkazm przez "s",
podobnie: znawca, znawcą, znawcami
----
(niewiele wiem, przepraszam że proponowałem ci miejsca gdzie udzielają pomocy)
----
montowanie dysków krok po kroku (pod Ubuntu) http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=2276
----
polskie znaki w Kadu http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t= ... t=qtconfig

[ Dodano: 2006-02-26, 20:00 ]
astic napisał(a):Po raz kolejny nie masz nic do napisania tylko pleciesz bzdury. Człowieku nie rzucaj sarkazmami bo średnio ci to wychodzi. Nie mam zbyt dużego pojęcia o linuxsie dlatego zadaje pytania. Logicznym chyba jest że oczekuje jakiejś odpowiedzi na ubuntu.pl jej nie dostałem dlatego pisze tutaj. Chodź by przykład kadu, sporo osób prawiło, prawiło i nic, nie mówię że źle podpowiadali ale nie skutkowało to dopiero po poście Roczek-a udało się szybko i skutecznie. Jego instrukcje był zgoła inne niż te które znalazłem na ubuntu.pl, poradniku i stronie kadu. Jeżeli odrobina zrozumienia dla kogoś kto jest w tym zielony przerasta cię przezwycięż w sobie nie odpartą chęć napisania złośliwości i prawienia zarkazmów i nie pisz nic. Nie każdy jest znawcom. No oprócz ciebie który w samotności i cierpieniu nauczył się wszystkiego
w świetle tego co napisałem powyżej, żenujące są twoje pretensje do świata
Avatar użytkownika
marek
V.I.P
 
Posty: 410
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 18:01
Lokalizacja: sda6

Postprzez astic » poniedziałek, 27 lut 2006, 07:56

Pretensji do świata nie mam, co najwyżej do ciebie władco wszelkiej wiedzy:

Pogrubiłem ci różnice może dla ciebie nie mają wielkiego znaczenia ale mi sprawily powazny problem w instalacji bo jak juz pisalem zaczynam prace na linuxsie

Faq z oficjalnej

Breezy Badger
echo 'deb http://www.kadu.net/download/binary/ubuntu/repo breezy main' >> /etc/apt/sources.list

wget http://poczta.prezu.one.pl/miastoplusa_sms/gpg.txt

apt-key add gpg.txt

rm gpg.txt

apt-get update
apt-get install kadu

Roczez

Breezy Badger

deb http://www.kadu.net/download/binary/ubuntu/repo breezy main

wget http://poczta.prezu.one.pl/miastoplusa_sms/gpg.txt

sudo apt-key add gpg.txt

sudo rm gpg.txt

Następnie:

sudo apt-get update
sudo apt-get install kadu
Avatar użytkownika
astic
Mistrz klawiatury
 
Posty: 330
Dołączył(a): niedziela, 30 sty 2005, 12:50
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu-Gadu: 1821978

Postprzez Bruno » poniedziałek, 27 lut 2006, 09:09

Daj sobie sianka z Ubuntu jesli nie umiesz lub nie potrafisz czytac ze zrozumieniem (jak dla studenta lub bylego studenta ta umiejetnosc jest bazowa) i zacznij sie bawic w 100% klikanymi dystrybucjami - poczujesz sie jak w domu (windowsie).
Jest pare roznych drog aby nauczyc sie czegokolwiek o linuksie:
- poslugiwac sie oficjalna dokumentacja,
- uzywac google.pl lub groups.google.com.
- miec pretensje do calego swiata i obrazac pomagajacych ci.
Tak ode mnie na przyszlosc: nie poradze ci chocbym znal rozwiazanie - wole nie narazac sie na twoje kpiny i obrazanie.
rtfm.org !!!
Avatar użytkownika
Bruno
Rycerz forum
 
Posty: 1034
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 11:13
Lokalizacja: K-g
Gadu-Gadu: 0

Postprzez astic » poniedziałek, 27 lut 2006, 09:18

Przepraszam że pytam i nie rozumiem
Avatar użytkownika
astic
Mistrz klawiatury
 
Posty: 330
Dołączył(a): niedziela, 30 sty 2005, 12:50
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu-Gadu: 1821978

Postprzez Joey » środa, 8 mar 2006, 15:18

aż zainstalowałem tego Ubuntu dla eksperymentu i jestem bardzo zadowolny, wszystko przejrzyste, ładne. Instalowanie programików nie stwarza zadnego problemu itp można powiedziec ze system dla wygodnych :P :)
Joey
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do :: software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości