Zmiana konfiguracji adresów IP w sieci WSK

To jest miejsce na ogłoszenia i komunikaty dotyczące naszego forum i sieci WSK. Tutaj przeczytać można o planowanych wyłączeniach sieci lub awariach.

Zmiana konfiguracji adresów IP w sieci WSK

Postprzez r00t » środa, 22 kwi 2009, 15:08

Zmiana konfiguracji adresów IP w sieci WSK

Dnia 11 maja 2009 o godzinie 10.oo w WSK TKK nastąpi przełączenie systemu na obsługę automatycznie przydzielanych adresów IP. Dotychczasowe adresy przestaną działać. Aby komputer mógł pracować z nowymi ustawieniami, trzeba dokonać zmiany w konfiguracji protokołu TCP/IP.

Więcej informacji i instrukcje jak skonfigurować komputer pod adresem www.zmiana.tkk.pl

Kilka słów o samych adresach

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami TKK całkowicie rezygnuje z NATa, każdy użytkownik będzie występował w globalnej sieci pod unikalnym adresem IP. Czyli nie będzie już podziału na adresy publiczne i niepubliczne, od 11 maja obowiązywał będzie podział na adresy dynamiczne i adresy gwarantowane. Osoby, które teraz płacą dodatkowo za publiczny adres IP będą miały gwarancję, że ten adres się nie zmieni. Dynamiczne adresy mogą się zmieniać, tak samo jak np. w neostradzie.

Osoby, które teraz mają publiczny adres IP proszę o przesłanie na adres admin@tkk.pl MAC karty sieciowej komputera, który ma być podłączony do modemu kablowego. MAC potrzeby jest do przypisania na stałe konkretnego adresu IP. Aby wyświetlić MAC trzeba wykonać następujące polecenia.

[ strat ] -> Uruchom -> wpisać cmd i nacisnąć enter -> w oknie terminala wpisać ipconfig /all

Polecenie to wypisze wszystkie karty sieciowe i ich konfigurację, trzeba odszukać kartę, która ma przypisany IP 194.24.245.XXX i zanotować adres fizyczny. Adres fizyczny to jest właśnie MAC, który trzeba przesłać emailem. W mailu należy podać imię, nazwisko oraz publiczny IP.

Ci którzy nie wyślą MACa do 11 maja dostaną IP z dynamicznej puli, więc internet nie przestanie działać. Potem można będzie dosłać MACa.

Zmiana ta to oczywiście zmiana na lepsze. Niektóre programy nie współpracują poprawnie z NATowanymi adresami, teraz już nie będzie tego problemu. Znikną też kłopoty z konfigurowaniem komputerów. Ponieważ wszystkie systemy i urządzenia domyślnie korzystają z automatycznego konfigurowania adresów IP, po podłączeniu do modemu kablowego nie trzeba będzie nic ustawiać.

Dyskusja do tematu
Avatar użytkownika
r00t
Administrator
 
Posty: 1115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2003, 08:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Powrót do :: ważne ogłoszenia i komunikaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron