Poczta wychodząca (SMTP) w sieci WSK

To jest miejsce na ogłoszenia i komunikaty dotyczące naszego forum i sieci WSK. Tutaj przeczytać można o planowanych wyłączeniach sieci lub awariach.

Poczta wychodząca (SMTP) w sieci WSK

Postprzez r00t » środa, 2 kwi 2008, 14:41

Wirusy, trojany, spamboty itp. itd. to bardzo uciążliwe oprogramowanie, dla posiadacza zainfekowanego komputera oraz dla sieci w której ten komputer pracuje.

W naszej sieci coraz więcej jest komputerów, których właściciele nie mają pojęcia co się z nimi dzieje. Jeden zainfekowany komputer potrafi generować setki pakietów nawiązujących połączenie TCP (SYN) w ciągu sekundy (!), są to połączenia do serwerów poczty wychodzącej, taki komputer stara się rozesłać jak największą ilość maili.

Po pierwsze, taki proceder jest prawnie zakazany, po drugie takie ilości niepotrzebnych pakietów mogą skutecznie "zakorkować" łącze abonenta, po trzecie najczęściej komputery zainfekowane takimi wirusami trafiają na czarne listy spamerów.

W związku z powyższą sytuacją w naszej sieci zainstalowane jest oprogramowanie, które bardzo restrykcyjnie monitoruje ruch do serwerów poczty wychodzącej. Musi tak być, bo niektórzy pomimo pouczeń telefonicznych nadal mają zarażone komputery i nic z tym nie robią.

Nasz system zezwala tylko na jedno połączenie SMTP w jednym momencie - oznacza to, że przy próbie nawiązania dwóch połączeń SMTP (poczta wychodząca) router automatycznie zakłada blokadę na 60 minut. Jeżeli sytuacja się nie powtórzy blokada sama się zdejmie (po minimum godzinie przy wysyłaniu poczty). Komputery notorycznie łamiące powyższą regułę mogą trafić na listę permanentnych banów i wówczas blokada wymaga reakcji abonenta - należy kliknąć w poniższy link, który automatycznie odblokuje adres IP (proszę wyłączyć proxy jeżeli jest włączone).

Odblokuj mój adres IP

Dlaczego tak? Ano dlatego, że innego wyjścia nie ma. Jeżeli ktoś używa programu pocztowego w sposób normalny to nic się nie powinno dziać i wszystko powinno działać jak należy. Jak ktoś ma kilka kont pocztowych, powinien w konfiguracji tych kont wpisać taki sam serwer SMTP - proszę sobie wybrać jaki (nie ważne czy z onetu, czy wp czy jakikolwiek inny). Tak trzeba postąpić w przypadku np. Outlook'a, program Thunderbird używa domyślnie tylko jednego serwera i w nim nie trzeba nic w nim zmieniać (polecam Thunderbirda - jest dużo lepszy od Outlooka i jest za darmo).

Dyskusja i pytania -> viewtopic.php?f=8&t=18775
Avatar użytkownika
r00t
Administrator
 
Posty: 1115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2003, 08:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Powrót do :: ważne ogłoszenia i komunikaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron