Dyskusyjny Klub Filmowy - Luty 2

Czyli mini informator kulturalny w zasięgu jednego kliknięcia. Jeżeli masz informację o imprezach które odbywają się w naszym mieście, podziel się nimi tutaj.

Dyskusyjny Klub Filmowy - Luty 2

Postprzez r00t » poniedziałek, 6 lut 2006, 09:58




-------------------------------------------------------------------------------------
15.02.2006

reżyseria Lars von Trier scenariusz Lars von Trier
zdjęcia Anthony Dod Mantle
występują
Bryce Dallas Howard Grace
Isaach De Bankolé Timothy
Danny Glover Wilhelm
Willem Dafoe ojciec Grace
Lauren Bacall Ma Ginger
Michaël Abiteboul Thomas
Jean-Marc Barr pan Robinson
Geoffrey Bateman Bertie
Jeremy Davies Niels
Virgile Bramly Edvard
Ruben Brinkman Bingo
Dona Croll Venus
Llewella Gideon Victoria
Mona Hammond stara Wilma
Giny Holder Elisabeth
Udo Kier pan Kirspe
John Hurt Narrator

Dania / Szwecja / Francja / Wlk. Brytania / Niemcy / Holandia
rok produkcji: 2005
czas trwania: 139 min

Obrazek Obrazek Obrazek

KOMEDIA MORALNA - tak mówi o swoim najnowszym filmie LARS VON TRIER, twórca m.in. "Idiotów", "Tańcząc w ciemnościach", czy "Królestwa".
Po opuszczeniu miasteczka Dogville Grace wraz z ojcem i jego gangsterską świtą trafiają do Manderlay - plantacji, w której wciąż kwitnie niewolnictwo.
Gdy wkrótce - z pomocą karabinów - Grace je znosi, wszyscy wcześniej wykorzystywani odnoszą się nieufnie do darowanej im wolności. "Tu, w Manderlay, my, niewolnicy, jedliśmy kolację o siódmej. A kiedy jedzą ludzie wolni?" - pytają.
Grace musi więc od podstaw stworzyć im świat, nauczyć pojęcia równości, a co najważniejsze nadać ich życiu nowy sens. Zabiera się do tego z wrodzonym sobie zapałem i pomysłowością. Jej naiwny, młodzieńczy idealizm zostaje zderzony z sarkastycznym i politycznie niepoprawnym poczuciem humoru Larsa von Triera.
W efekcie "Manderlay" staje się ironiczną przypowieścią o próbie zrealizowania pewnej utopii.
Do napisania Dogville zainspirowała Larsa von Triera "Opera za trzy grosze" ("Die Dreigroschenoper", 1928) autorstwa Bertolda Brechta i Kurta Weilla.
Fabuła Manderlay była z kolei częściowo zainspirowana wstępem do słynnej na całym świecie, frywolnej "Historie d'O" Pauline Reage (1954), napisanym przez Jeana Paulhana - pisarza, krytyka, i członka Francuskiej Akademii. Tytuł wstępu Jeana Paulhana brzmi "Szczęście w niewoli", a tekst rozpoczyna się opisem rebelii, która rzuciła się cieniem na losy wyspy Barbados w 1838 roku. A było to tak: Pewnego ranka grupa "negrów" - mężczyzn i kobiet, którzy niedawno prawnie nadano wolność - zwróciła się do swego byłego właściciela, niejakiego pana Glenelg, z prośbą o uczynienie z nich na powrót swoich niewolników. Po krótkiej dyskusji pan Glenelg odrzucił ich prośbę; nikt nie wie, czy zrobił tak ze strachu, przez skrupuły, czy też może dlatego, że był praworządnym człowiekiem. Byli niewolnicy zaczęli go poszturchiwać, z początku delikatnie. Następnie jednak on i cała jego rodzina zostali zmasakrowani, a tej samej nocy byli niewolnicy wprowadzili się z powrotem do swych starych kwater, gdzie zaczęli rozmawiać, jeść i pracować tak, jak to zwykli robić przed zniesieniem niewolnictwa. Inspiracją dla Larsa von Triera była także kontrowersyjna praca "American Pictures" jego rodaka, duńskiego fotografa i pisarza Jacoba Holdta.



-------------------------------------------------------------------------------------
22.02.2006

NOMINACJA DO OSKARA ZA NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY W 2004

Reżyseria: Ben Sombogaart, Scenariusz: Tessa de Loo (nowela)
Obsada: Thekla Reuten, Nadja Uhl, Ellen Vogel, Gudrun Okras, Jeroen Spitzenberger
Produkcja: Holandia, Luksemburg, 2003
Czas: 135 min

Festiwale / Nagrody:
2004, Academy Awards USA, nominacja do Oskara za najlepszy film obcojęzyczny
2003, Camerimage, nagroda Srebrna Żaba, nominacja do nagrody Złotej Żaby
2003, Nederlands Film Festival, złoty i platynowy film, nagroda za najlepszy film, nominacja za zdjęcia, reżyserię, scenariusz, dźwięk,

Obrazek Obrazek Obrazek

Treść:
Nominowany do Oscara w 2004 roku, znakomity film holenderskiego reżysera Bena Sombogaarta to wzruszająca, pełna miłości i niezwykle dramatyczna historia tragicznych kolei losów dwóch sióstr - bliźniaczek. Po śmierci rodziców, nierozłączne dotąd dziewczynki - Anna oraz Lotte Bamberg zostają brutalnie rozdzielone przez krewnych. Anna zostaje w Niemczech, gdzie dorasta w surowej atmosferze farmy wuja Heinricha, chorą na gruźlicę Lottę zabierają zamożni kuzyni z Holandii.

Lotte dzięki opiece i miłości przybranych rodziców wiedzie życie pozbawione większych trosk. W tym samym czasie Anna pracuje ponad siły; celowo uznana za niedorozwiniętą umysłowo zostaje darmowym parobkiem. Lotte pisze do siostry mnóstwo listów; dopiero po latach dowie się, że nigdy nie zostały wysłane. Setki kilometrów dalej okrutna ciotka informuje wypatrującą listu Annę, że jej siostra umarła na gruźlicę.

Po latach bliźniaczki odkrywają prawdę o sobie: do upragnionego spotkania dochodzi w przededniu wybuchu II wojny światowej. Mimo napiętej sytuacji politycznej Lotte przyjeżdża z Holandii do Niemiec; na miejscu okazuje się jednak, że kobiety dzieli nie tylko symboliczna granica. Zakochana w młodym naziście Anna dowiaduje się bowiem, że jej siostra ma zamiar poślubić żydowskiego muzyka...

Scenariusz filmu został oparty na holenderskim bestsellerze autorstwa Tessy de Loo. Przejmującą opowieść o losach dwóch sióstr przeczytało w Holandii i Niemczech ponad 3,5 miliona osób.

-------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
r00t
Administrator
 
Posty: 1115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2003, 08:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Powrót do :: co, gdzie, kiedy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

cron