stosunkowo prosto. o ile kumasz sie w programie graficznym takim jak photoshop. opisze to na przykladzie tego programu(bo jest najpopularniejszy) krok po kroku:
na palecie narzedzi istnieje taki przycisk jak zaznaczanie. jest ich kilka. uzywasz ich w zaleznosci od tego jaki chcesz ksztalt uzyskac. zacznijmy od najprostszego, czyli kola. wciskasz ten przycisk, klikasz lewym klawiszem myszy na zdjeciu i przesuwasz mysza. tworzy sie okrag z linii przerywanej. puszczasz przycisk myszy. jezeli klikniesz teraz prawym przyciskiem myszy na zaznaczonym okregu (linii przerywanej), pojawi sie rozwijane menu. wcisnij 'soft selection' (wtapianie). w zaleznosci od wielkosci pliku ustawiasz sobie ilosc pixeli. wtapianie to nic innego jak plynne przejscie obszaru wyselekcjonowanego w reszte obrazu (zeby nie bylo naglych, ostrych przejsc kolorow). teraz, kliknij jeszcze raz prawym klawiszem myszy i wcisnij 'select inverse'(zaznacz odwrotnie). spowoduje, ze wyselekcjonowany bedzie caly obraz poza kolem, ktore zaznaczyles wczesniej. wejdz teraz w rozwinaje menu u gory: image/mode/desaturate (obrazek/tryb(?)/usun kolory(?)). i ogladaj efekt. mam nadzieje, ze napisalem dosc zrozumiale.
moze zrobic to jeszcze na inne sposoby. jezeli jednak chcesz sie pobawic w bardziej skomplikowane ksztalty, polecam zabawe w krzywych (piotko w palecie narzedzi). ale najpierw pocwicz sobie podstawy.

wyszlo bardzo fajnie